`Seks bırakılır ama o asla…`

Vodafone CEO`su Colao, “Bağımlılık oranlarına bakarsanız, diş fırçanızı, hatta seksi bırakabilirsiniz, ama akıllı telefonunuzu bırakamazsınız” dedi

Mobil ödemeye Türkiye’den başlayan Vodafone’nun Türkiye’de hayata geçirilen Çiftçi Kulübü, Afrika’da da uygulanacak. Vodafone sistemi dünyada uygulayarak 2020’ye kadar 140 milyar dolar tasarruf sağlamayı hedefliyor.

ARACI KURUMLARIN GÜNLÜK BÜLTENLERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN…

GSM Birliği (GSMA) tarafından bu yıl 25’incisi düzenlenen dünyanın en büyük mobil iletişim ve teknoloji fuarı Mobile World Congress (Mobil Dünya Kongresi) Barselona’da açıldı. Kongrenin açılışında konuşan Vodafone Üst Yöneticisi (CEO) Vittorio Colao, mobil teknolojilerin tarım alanında kullanımını yaygınlaştırmak için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın işbirliği ile hayata geçirilen Vodafone Çiftçi Kulübü’nü dünyaya örnek gösterdi.

2020’de mobil teknolojilerle birbirine bağlı çalışacak makine sayısının 2.3 milyar adede ulaşmasının beklendiğine değinen Colao, “Bağımlılık oranlarına bakarsanız, diş fırçanızı, hatta seksi bırakabilirsiniz, ama akıllı telefonunuzu bırakamazsınız” dedi. Mobil teknolojilerin verimliliği arttırmadaki önemine değinen Colao, “Türkiye’de Çiftçi Kulübü programımız 600 bin çiftçiye hizmet veriyor. Bununla uygun tarifelerin yanı sıra ürünleriyle ilgili bilgi ve haberleri de takip edebiliyor. Hatta ödemelerini mahsullerini alınca yapabiliyor” diye konuştu.

Visa ile cepte ödeme geliyor

Fuarın açılış konuşmacılarından olan Vodafone CEO’su Vittorio Colao, 2020 yılında 2,3 milyar cihazın İnternet’e bağlı olarak çalışacağını ve mobil data kullanım oranının yüzde 15 artacağını söyleyerek başladığı konuşmasını, iş için kullanım istatistikleriyle sürdürdü.

Kullanıcıların %81’inin çalışırken mobil bağlantıdan faydalandığını belirten Colao, Avrupa’nın %25’inin akıllı telefon kullandığını söylerken, çalışanların %56’sının mobil yaşam sayesinde mesai dışında da e-postalarına yanıt beklediğini, %32’sinin ise iş amacıyla sosyal ağları kullandığını kaydetti.

Mobil ödeme ve paylaşım amacıyla kullanılan NFC (Yakın Alan İletişimi) özelliğini de mobil ödeme hizmetlerinde kullanmaya başlayacaklarını söyleyen Colao, VISA ile ortak sunacakları bu hizmetin İngiltere, İspanya, Almanya, Hollanda ve Türkiye’de bu hizmetin 2012 içinde devreye gireceğini belirtti.

Mobil dünyayı Türkiye değiştirecek

Dünyanın mağaza sayısı açısından en büyük 8. perakendecisi konumundaki Vodafone Türkiye’nin çalışmaları da Vodafone standında sergileniyor. Vodafone Türkiye grup şirketi Oksijen ArGe hakkında bilgi veren Vodafone Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Öğüt ve Oksijen ArGe Genel Müdürü Arda Özgün, Türkiye’de 250’den fazla mühendisin çalıştığı şirketin küresel bir yenilikçilik merkezine dönüştüğünü ve bir yıl içinde 300’ün üzerinde projeyi tamamladıklarını söylediler.
andnbsp;
Vodafone’un tüm konum hizmetlerini hazırlayan Oksijen, OneAPI adı verilen programlama arayüzünü açacaklarının müjdesini verdi. Bu arayüz dileyen herkesin Vodafone ağı üzerinde kullanılabilecek hizmetler hazırlamasını sağlayacak. Cihazdan bağımsız hazırlanabilen bu hizmetler, Vodafone tarafından da desteklenerek kullanılabilecek.

Arda Özgün, GSMA tarafından hazırlanan bir standart olan OneApi’yi Oksijen ArGe’nin geliştirdiğini ve yeni bir standart olacak düzeye taşındığını söylerken, bu sayede dileyen şahıs ya da şirketlerin 400 milyon Vodafone abonesine ulaşabilecek uygulamalar hazırlayabileceğini ekledi. Şu ana kadar Vodafone Locate ve Hesabını Bilen Tarife araçlarını hazırlayan Oksijen ArGe, yılda ortalama 4 milyon satır kod yazma kapasitesine ve 13 patent başvurusuna sahip.

Fuarın yıldızı dört çekirdekliler oldu

Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtılan yeni telefon ve tabletler de ziyaretçilerin ilgisini çekti. Nokia’nın tam 41 MP’lik kameraya sahip Lumia 808 modeli, 1,3 GHz işlemci, 4 inç ekran ve Symbian Belle işletim sistemiyle herkesin konuştuğu bir cihaz oldu. Lumia 808’in Avrupa’da 450 Euro fiyatla satılacağı açıklandı. Fuarda ayrıca Samsung da 5 inçlik Galaxy Note adlı telefon tablet melezi ürününün büyüğü olan Galaxy Note 10.1’i tanıttı.

3G ve Wi-Fi destekli ve 10,1 inç ekrana sahip olan tablet, S-Pen adlı kalem ile kullanılıyor. Çift çekirdekli 1 GHz işlemciye sahip cihaz, 16 ve 32 GB kapasite seçeneği, Android 4.0 işletim sistemi, 1 GB bellek ve 3 MP kamera özelliklerini taşıyor.andnbsp; Çok sayıda dört çekirdekli telefonun tanıtılacağı fuarda ilk adımı HTC attı ve One X modelini tanıttı. Nvidia’nın 1,5 GHz hızında çalışan Tegra 3 işlemcisini kullanan telefon, 4,7 inç büyüklüğünde HD ekrana, 1 GB belleğe, 32 GB depolama alanına sahip olacak ve Android 4.0 işletim sistemi kullanacak.

CUMHURİYET

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Güngör Uras: Hem İnsanlar Hem Devletler “İlgi” Bekliyor

(Babacan Türkiye’nin kendini yalnız hissettiğini söylüyor)   Martina Stevis yazıyor: ”Meksika’da dünyanın 20 büyük ekonomisinin temsilcileri Avrupa’nın durumunu tartışırken en...

Kapat