SEC, S&P’yi Mercek Altına Aldı

ABD Sermaye Piyasası Kurulu SEC, Standard&Poor’s’un ABD’nin not  indirimi bilgisini önceden bazı kişilere sızdırıp sızdırmadığını  araştırıyor.
 

Bloomberg HT’nin haberine göre, Amerikan sermaye piyasaları kurulu  SEC, Standard&Poor’s’tan, ABD’nin notunun indirileceğini önceden bilen  kişilerin listesini istedi. SEC, önceden bilgi sızdırılması (insider  trading) ihtimalini değerlendirecek.     Konuyla ilgili bilgisi olan kişiler, Financial Times’a yaptıkları  açıklamada, SEC’in S&P’nin peşinde olmadığını, ellerinde de bu tip bir  olayı kanıtlayan işlem hareketlerinin olmadığını söyledi. Şayet, böyle  bir durum gerçekleştiyse, kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin  yetkilerinin elinden alınmasıyla sonuçlanabilecek sorunlara sebep  olabilir.
 

Market Watch, 2006 tarihli “Kredi derecelendirme kuruluşları  reform yasası”na göre, bir derecelendirme kuruluşun, resmi açıklama  yapmadan önce bilgi sızdırması hâlinde, lisansını kaybedeceğini  hatırlattı. Bunun için kuruluşların da böyle durumları önleyecek kural  ve prosedürlere sahip olması gerekiyor.

  
Market Watch’a konuşan Amerikan Tüketici Federasyonu Direktörü  Barbara Roper, “S&P, hedge fonu şirketlerine, bankalara ve birkaç  kişiye daha kararı önceden söylemişse, bu, yasanın ihlali demektir”  dedi. Öte yandan, insider trading araştırmasının, yürütme aşamasına  geçmesi ihtimali şimdilik çok da yüksek görünmüyor.
 

Not indirimi bilgisinin önceden sızdırılmasının güç bir durum  olduğunu belirten The Times gazetesi, zaten birçok traderın ABD’nin  not indirimini tahmin ettiğini ve buna göre alınmış pozisyonlar  olduğuna dikkat çekti. Gazete ayrıca insider trading vak’alarının daha  çok belli bir şirketin hisse senedi fiyatı veya belirli bir gelişmeye  bağlı olarak yapıldığını yazdı.
 

ABD, Standard&Poor’s’u siyaset masasına ise çoktan yatırdı. Birçok  senatör, kuruluşun, dünyanın en büyük ekonomisinin kredi notunun  AAA’dan AA+’ya çekmesini sert ifadelerle eleştirerek, bunun “sorumsuz  bir hareket” olduğunu söylemişti. Kredi derecelendirme kuruluşları, 2007-2009 finansal krizinde de,  adeta çakılmış olan mortgage hisselerine yüksek not vermiş  olmalarından ötürü çok eleştirilmişti.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Geçen hafta yatırım araçları

Geçen hafta Türk Lirası, Dolar karşısında değer kaybederken altının satış fiyatı yükseldi. Hisse senetleri ve yatırım fonları ise değer kaybetti

Kapat