SEC: Görünür Hatalar Var

ABD’de Sermaye Piyasası Düzenleme Kurulu   (SEC), uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarıyla ilgili ilk yıllık   değerlendirmesini açıkladı.          
 

SEC’in raporuna göre, aralarında Standard and Poor’s (S&P), Moody’s ve   Fitch’in de yer aldığı 10 kredi derecelendirme kuruluşunun değerlendirmelerinde   ”görünür hatalar” bulunuyor.          
 

Söz konusu kuruluşların zamanında ve doğru açıklamalar yapmadığına dikkat   çeken SEC, kuruluşların çalışanların çıkar çatışmalarını kontrol etmekte yetersiz   kalmak gibi ciddi problemleri bulunduğunu vurguladı.          
 

SEC, raporunda en sorunlu kredi derecelendirme kuruluşlarının hangileri   olduğuna ilişkin bilgi vermedi, ancak en önemli kredi derecelendirme   kuruluşlarından ikisinin de çıkar çatışmalarının yönetilmesine ilişkin belirli   politikalara sahip olmadığına vurgu yaptı.          
 

En önemli üç kuruluştan birinin derecelendirme metodolojisini doğru   şekilde takip etmediğini kaydeden SEC, kredi derecelendirme kuruluşlarının da   kendi sorunlarını değerlendirmelerini ve çözmelerini beklediklerini vurguladı.          

 
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları, 2007′de ABD’de patlak   veren tutsat (mortgage) krizinde kurumları yüksek notla değerlendirmekle ve   gerçeği yansıtmamakla suçlanmıştı.      

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 3 Ekim 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Ekonomik verilerin küresel büyümenin yavaşladığına işaret etmesi ile Yunanistan'ın temerrüde düşme riskine karşı Avrupalı yetkililerin toplantıya hazırlanmalarının öncesinde...

Kapat