Schwartz: Satış İçin En Kötü Zaman

Prof. Robert Schwartz, piyasaların aşağı yönlü hareket ettiği zamanların satış için en kötü zamanlar olduğunu söyledi.
 

Sermaye piyasaları ve yapılanmaları konusunda uzman akademisyen Prof. Robert Schwartz, İstanbul Menkul Kıymet Borsasında  verdiği konferansta, İMKB’nin uluslararası alandaki yerini güçlendirmesi konusunda önemli noktalara değinerek, piyasa yapıları, gün içi volatilite, likidite, fiyat oluşumu, bu konulardaki düzenlemeler, aracı kuruluşlar için kar imkanları ve teşvikler konularında değerlendirmelerde bulundu.
 
 

Schwartz, Gazeteport’a yaptığı değerlendirmede, menkul kıymetler borsalarından beklenen unsurlar içerisinde öne çıkan kavramların, sermaye artırımını kolaylaştırma, fiyat keşfi, likidite yaratma ve eğitim olduğunu belirtti.

 
İMKB’nin diğer gelişmekte olan ülke piyasaları ile karşılaştırıldığında, güçlü bir yapıya sahip olduğunu dile getiren Schwartz, ilk etapta halka arz olan şirket sayısının arttırılması gerektiğini kaydetti. Gelişmekte olan ülke piyasalarındaki yatırımcıların bilgi eksikliğine vurgu yapan Schwartz, eğitimin önemine değindi.
 

Aracı kurumlar için karın yeterli düzeyde sağlanması gerektiğini belirten Schwartz, araştırmacılar için verilerin uygun hale getirilmesi önerisinde bulundu. Piyasada oluşabilecek muhtemel hataları önlemek adına sağlam istikrar araçlarına sahip olmanın önemine değinen Schwartz, iyi yapılandırılmış regülasyon çevresinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.
 

Aceleciliğin yatırımcılar için büyük bir handikap olduğunu kaydeden Schwartz, özellikle piyasaların aşağı yönlü hareket ettiği zamanların satış için en kötü zamanlar olduğunu söyledi.  Volatilitenin yüksek olduğu kriz dönemlerinde yatırımcıların panik yapma eğiliminde olduğunu dile getiren Schwartz, bu gibi durumlarda rasyonel olmayan kararlar veren yatırımcıların kaybetmeye daha yatkın olduklarını belirtti.
 
 

SCHWARTZ KİMDİR?
 

ABD’deki Zicklin School of Business Baruch College’da finans profesörü olan ve İMKB’deki çalışmalara da katkıda bulunan Prof. Robert Schwartz, 2009 yılında Dünya Borsalar Birliğinin (WFE) ”Mükemmellik Ödülü”ne layık görülmüştü.   (Gazeteport)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ak Yatırım: Endeks Yükseliş Eğilimini Devam Ettiriyor

Teknik olarak, Haftanın son günündeki geri çekilmenin ardından endeks kayıplarını telafi ederek yeni haftaya başladı. Gün başından itibaren etkili olan...

Kapat