Şangay Borsasın’da 4 Haftalık Ralli Kaygıları Gidermedi

Çin dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olabilir, ama Şangay Borsası 2010 yılından bu yana GOP arasında en kötü performans göstererler liginden yükselemiyor. Ocak TÜFE’nin %4.5’a yükselirken, ihracat ve ithalatın uzun aylardan sonra ilk kez daralması da yatırımcıları kararsızlığı sevkediyor.

 

Şangay Borsası bu hafta %0.9, yıl başından bu yana ise %6.9 prim yaptı. Cuma rallisinde merkez bankasının (PBoC) ilk evini satın alacaklara mali destek sağlayacağı beklentileri önemli rol oynadı. Şangay Borsası’nın bu performansı MSCI GOP’un %14 ve gelişmiş piyasaların ortalama %7.4 primi ile karşılaştırıldığında yine diplerde yer alıyor.

 

Çin’e yükse miktarda sıcak para girmesine rağmen borsaların  geride kalması, yatırımcılar arasında Beijing’in izleyeceği politika konusundaki fikir ayrılığını yansıtıyor. İyimserler yavaşlayan ekonominin yönünü değiştirmek için PBoC’nın yakında bir munzam indirimi daha yapacağı görüşünde.  Ocak’ta ihracatın %0.5, ithalatın ise %15.3 daralması ekonominin gerçekten bir türlü ivme kazanamadığının göstergesi.  Kötümserler ise Ocak TÜFE’nin beklentilerin tersine %4.1’den %4.5’e tırmanmasına işaret ederek, Çin’in enflasyonu %3-3.5 bandına indirmeden parasal gevşetmeyi başlatmayacağını iddia ediyor.

 

Bu sene sonunda yeni liderlerini seçecek Çin’in ekonomik yavaşlamadan büyük kaygı duyduğu kesin, ancak enflasyon da işsizlik kadar vatandaşı rahatsız eden bir olgu. En gerçekçi tahmin, Çin’in bir süre daha seçici kredilerle ekonomiye destek verip, munzam indirimlerini bekletmesi olabilir.

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

 

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Gelişen Piyasalara Para Yağdı

EPFR tahminlerine göre geçen hafta GOP’a 7 milyar dolardan fazla para girişi oldu.  Türkiye’de ise toplam 1.1 milyar civarında giriş...

Kapat