SandP ve Fitch bir oldu bankaları vurdu!

Ocak ayındaki indirimin ardından Standardandamp;Poor`s ve Fitch Ratings, İspanya`daki dev bankaların kredi notunu düşürdü

Kredi derecelendirme kuruluşu Standardandamp;Poor`s geçtiğimiz ay İspanya`nın notunu aşağı çekmesinin ardından dün de aralarında Banco Santander SA ve Garanti Bankası`nın ortaklarından Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA`nın yer aldığı 15 İspanyol bankasının kredi notu indirdi.

MOODY`S KIRDI GEÇTİ HABERİ İÇİN TIKLAYIN

İspanya`nın en büyük bankası Santander`ın kredi notu AA-`den A+`ya, BBVA`nın notu ise A+`dan A`ya çekildi. Kuruluş, her iki bankanın görünümünü de negatif olarak belirledi.

Sandamp;P 13 Ocak`ta Avrupalı liderlerin borç krizini kontrol altına alma çabalarının İspanya`nın borçlanma finansmanını olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle İspanya`nın uzun vadeli kredi notunu AA-`den A`ya indirmişti. Kuruluş bu kez de ülkenin bankalarının risk değerlendirmesini güncelledi ve artan risklere dikkat çekeren İspanya`yı 4. gruptan 5. gruba çekti.

Reyting kuruluşu Sandamp;P`nin açıklamasında İspanyol bankalarının kârlılığının yüksek kredi provizyonlarından ötürü orta vadede tarihi ortalamanın altında kalmasını bekledikleri ve kredi provizyonlarının İspanya`nın bankacılık sisteminin rekabet dinamiğine zarar verebileceği belirtildi.

Diğer bir kredi kuruluşu olan Fitch Ratings de dün Santander`ın uzun vadeli kredi notunu AA-`den A`ya, BBVA`nınkini ise A+`dan A`ya indirdi.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
`Fiyat darbesi` buna denir!

Sevgililer Günü`nü fırsat bilen çiçekçiler, mezattan 2.5 liraya çıkan bir dal gülü 30 liraya rafa koydu. 25 liraya mezattan çıkan...

Kapat