SandP çok pis çakıldı!

Yunanistan`ın borç takasına ilişkin endişeler ve Avrupa ekonomisindeki daralmanın etkisiyle Standardandamp;Poor`s 500 Endeksi bu yılın en sert düşüşünü kaydetti

Avrupa ekonomisinin daraldığını gösteren raporun ardından ve Yunanistan`ın borç takasının başarılı olup olamayacağına ilişkin endişeler üzerine ABD hisseleri değer kaybetti. Standardandamp;Poor`s 500 Endeksi bu yılın en büyük düşüşüşüne işaret etti.

Sandamp;P 500`deki finansal, sanayi ve emtia sektörü, 10 grup arasında en çok değer kaybeden sektörler oldu. Alcoa Inc., Caterpillar Inc. ve Bank of America Corp. yüzde 3.2`nin üzerinde geriledi. Ekonomiye bağımlılığı en yüksek olan şirketlerin göstergesi Morgan Stanley Döngüsel Endeksi, listesindeki 30 hissenin 29`unun değer kaybetmesiyle yüzde 2.7 azaldı. İlaç üreticisi Merckandamp;Co., şirketin kâr tahminlerinin beklentinin altında kalmazıyla yüzde 2.6 düştü.

Sandamp;P 500 Endeksi yüzde 1.5 kayıpla 1,343.36 puana geriledi ve 8 Ağustos`tan bu yana en sert düşüşüne işaret etmiş oldu. Dow Jones Endeksi de yüzde 1.6 gerileyerek 12,759.15 puandan işlem gördü. ABD borsalarındaki 7.5 milyar hisse el değişitirdi. Bu rakam 3 aylık ortalamanın yüzde 12 üzerinde.

Yatırımcıların belirsizlikten, kötü haberden daha çok rahatsız olduğunu belirten New York`taki Victory Capital Management Inc.`in yatırım yöneticilerinden Michael Koskuba, Yunanistan`ın borç takasına katılacak olanların yeterli olup olmayacağına ilişkin endişenin varlığına dikkat çekti ve insanlar bunun gerçekleşmemesinin doğurabileceği resesyonist sonuçlardan korktuğunu söyledi.

MSCI Tüm Dünya Endeksi yüzde 2.1 düşüşle Kasım`dan bu yana en sert düşüşünü gördü. Yunanistan`ın borç takasında yer alacağını söyleyen özel sektör kreditörleri henüz toplam kreditörlerin yalnızca beşte birini oluşturuyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
TAV için kıran kırana rekabet

TAV`ın hisse satışında sona gelindi. CEO Sani Şener, Fransızlar`ın öne çıktığı satışta başka ülkelerden de birçok talip olduğunu söylediTürkiye`de ve...

Kapat