Sanayide İstihdam Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), sanayide istihdamın bu yılın üçüncü döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,6 artış gösterdiğini bildirdi.TÜİK, “Sanayi İşgücü Girdi Endeksleri 2011 Yılı 3. Dönem” verilerini açıkladı. Buna göre, sanayide istihdam endeksi bu yılın üçüncü döneminde (Temmuz-Ağustos-Eylül) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,6, bir önceki döneme (Nisan-Mayıs-Haziran) göre ise yüzde 1,4 artış gösterdi. Üç Aylık Sanayi İstihdam Endeksi ise 106,8 oldu.

 
Çalışılan saat yüzde 4 arttı

 
Bu yılın üçüncü döneminde, sanayide çalışılan saat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artarken, bir önceki döneme göre yüzde 0,9 azaldı. Üç Aylık Sanayide Çalışılan Saat Endeksi de 103,1 olarak gerçekleşti. Üç aylık sanayide Brüt Ücret-Maaş Endeksi, 2011 yılı üçüncü döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,2, bir önceki döneme göre de yüzde 5,9 arttı. Üç Aylık Brüt Ücret-Maaş Endeksi 192,9 oldu.

 
Ana sanayi grupları istihdam
 

Ana sanayi grupları sınıflamasında bu yılın üçüncü döneminde istihdam, geçen yılın aynı dönemine göre, ara malı imalatında yüzde 4,2, dayanıklı tüketim malı imalatında yüzde 8,6, dayanıksız tüketim malı imalatında yüzde 2,3 ve sermaye malı imalatında yüzde 12,3 artış, enerjide yüzde 1,9 azalış gösterdi. İstihdam bir önceki döneme göre de ara malı imalatında yüzde 1, dayanıklı tüketim malı imalatında yüzde 2,9, dayanıksız tüketim malı imalatında yüzde 1,4 ve sermaye malı imalatında yüzde 2,5 artış, enerjide yüzde 0,8 azalış kaydetti.
 

Çalışılan saat ise geçen yılın aynı dönemine göre, ara malı imalatında yüzde 3,9, dayanıklı tüketim malı imalatında yüzde 12,3, dayanıksız tüketim malı imalatında yüzde 0,5 ve sermaye malı imalatında yüzde 12,7 arttı, enerjide ise yüzde 1,9 azaldı. Çalışılan saat bir önceki döneme göre ise ara malı imalatında yüzde 0,6, dayanıksız tüketim malı imalatında yüzde 1,3, enerjide yüzde 2,5 ve sermaye malı imalatında yüzde 1,5 azalış, dayanıklı tüketim malı imalatında ise yüzde 1,9 artış gösterdi.

 
Brüt ücret maaş
  

Brüt ücret–maaşlar ise geçen yılın aynı dönemine göre, ara malı imalatında yüzde 16,4, dayanıklı tüketim malı imalatında yüzde 20,2, dayanıksız tüketim malı imalatında yüzde 13,8, enerjide yüzde 6,5 ve sermaye malı imalatında yüzde 20,4 arttı. Brüt ücret-maaşlar bir önceki döneme göre de ara malı imalatında yüzde 5,5, dayanıklı tüketim malı imalatında yüzde 8,8, dayanıksız tüketim malı imalatında yüzde 6, enerjide yüzde 6,5 ve sermaye malı imalatında yüzde 5,4 artış gösterdi.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ulusoy Seyahat, Varan´ı Satın Alıyor

Aile bireylerinin kendilerini uygun gördüğünü belirten Yıldırım, Rekabet Kurulu onayını beklediklerini kaydetti. Dünya gazetesinin haberine göre, 65 yıllık Varan markasının...

Kapat