Sanayi üretimindeki yavaşlama TCMB’yi teyit ediyor

Sanayi üretimi Haziran ayında %6,8 ile beklentilerin altında büyüdü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan sanayi üretimi endeksi,  Kasım 2009’dan bu yana en düşük yıllık büyüme oranını kaydederken, aynı zamanda %7,9’luk ortalama piyasa tahmini ile birlikte ve daha iyimser olan %8,9’luk tahminimin oldukça altında performans göstermiş durumda. Geçmiş verilerde kayda değer bir revizyonun gerçekleşmemesi ile beklenin altında gelen Haziran verisi ardından 2011 ikinci çeyrek sanayi üretimindeki artış %7,8 olarak gerçekleşti ve ilk çeyrekte şahit olduğumuz %14,2’lük sıçrayışın önemli ölçüde altında kaldı.

  
Düzeltilmiş serilerde aylık bazda kaydedilen %0,9’luk azalış Şubat ayından bu yana en sert düşüşe işaret ediyor. TÜİK tarafından takvim etkinlerine göre düzeltilen ve mevsimsellikten arındırılan serilerin, burada aylık azalışların Nisan Mayıs döneminde %0,2-0,3 bandında kaldığı düşünülürse, üretim cephesindeki aşağı yönlü hareketin hızlandığına işaret ettiğini söyleyebilirim. Düzeltilmiş serinin 123,1 ile 7 ayın en düşük seviyesine gerilediğini ancak düşüş temposunun Şubat ayındaki %1,8’lik azalışın nerdeyse yarısında kaldığını not edeyim. Sanayi üretiminin tüm zamanların en yüksek düzeyine 127,9 ile ulaştığı Ocak zirvesine göre is kaydedilen birikimli düşüş Haziran ayı itibariyle %3,7’ye ulaşmış durumda.
  

İmalat sanayindeki yıllık bazda %7,5 olarak duyurulan artış, %1’lik dönemsel bir daralmayı haber veriyor. Alt sektörler içinde makine-ekipman sektörünün %20 üzerindeki büyüme performansını %23,8 ile sürdürdüğüne, ancak baz etkisi ile Mayıs’a göre bir miktar gerilediğine şahit oluyorum. Baz etkisi aynı şekilde büyüme temposu son 1 yılın en düşük düzeyi olan %13,1’e gerileyen otomotiv sektöründe de etkili olmuş durumda. Ancak, imalat sanayi cephesinde problemin son 1 yıl içerisinde üretimlerinin sırası ile %4,9 ve %2,1’ini kaybeden kimyasallar ve tekstil sektörlerinde daha belirgin olduğunu söyleyebilirim. Ters tarafta ise ana metal (%7,9) ve gıda üretimi (%13,8) sektörlerinin iyileşen performansları ile ön plana çıktığını söyleyebilirim.
 

Aramalı sektöründe olumlu baza rağmen daha da yavaşlayan üretim gelecek ayların performansı hakkında olumsuz sinyaller veriyor. %4,1’lik yıllık büyüme ile son 19 ayın en yavaş temposunu kaydeden aramalı üretiminde ikinci çeyrek artış oranı ilk çeyrekteki %14,7’den %5,8’e kadar gerilemiş durumda. Tüketim malları cephesinde de yavaşlamanın izleri gözüküyor. Dayanıklı mallar grubunun %12’lik artışı her ne kadar oldukça yüksek gözükse de sıra dışı zayıflıkta bir bazın üzerine geldiğini not edeyim. Son olarak %14,6 oranın da büyüyen sermaye mallarının halen yatırım iştahı konusunda, Merkez Bankası’nın (MB) ekonomik yavaşlamanın yatırım talebi kaynaklı olacağı öngörüsüne rağmen, pozitif sinyaller verdiği fikrindeyiz.
 

Sanayi üretimindeki yavaşlamanın MB’nın kredibilitesine olumlu katkı yaptığını düşünüyorum. Haziran ayı verisi ile birlikte düzeltilmiş serinin art arda beşinci ayda da kesintisiz geriliyor olması, MB’nın ekonomik aktivitenin ikinci çeyrek itibariyle gerilmeye başladığı tezini teyit eder nitelikte. Ancak hâlihazırda yaşanan yavaşlamanın ve MB tarafından yurtdışındaki riskler paralelinde daha da belirginleştiği iddia edilen ekonomik durgunluk riskinin, finansal istikrar ile ilgili riskleri ne kadar azaltacağı konusunda soru işaretleri olduğuna inanmaya devam ediyorum. Ayrıca, ilk hesaplamalarıma göre ikinci çeyrekte 7,8% olarak gerçekleşen sanayi üretimi artışının aynı dönem için %6,8-%7’lik bir GSYİH artışına işaret ettiğini görüyorum. Bu oranların daha önce öngördüğüm %7,3’lük tahminimin altında kaldığını ve yılsonu için öngördüğümüz %6,1’lik büyüme için aşağı yönlü riskleri arttırdığını söyleyebilirim.

Levent DURUSOY

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Asya paraları doların zayıflığından yararlandı

ABD'nin kredi notunun düşürülmesiyle küresel kaynakların dolar cinsinden olmayan varlıklara yöneleceğine ilişkin spekülasyon, Asya paralarını destekledi

Kapat