Sanayi Ciro Endeksi Yüzde 3,4 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs 2011 dönemine ilişkin ”Sanayi   Ciro ve Sipariş Endeksleri”ni yayımladı.Sanayi Ciro Endeksi mayısta, bir önceki yılın   aynı ayına göre yüzde 25,7, bir önceki aya göre de yüzde 3,4 arttı.

 

Buna göre, Sanayi Üretim Anketi kapsamında yer alan imalat sanayi ile   madencilik ve taşocakçılığı kısımlarında bulunan iş yerlerinden 2005=100 temel   yıllı oluşturulan Sanayi Ciro Endeksi, Mayıs ayında, önceki yılın aynı ayına göre   yüzde 25,7, bir önceki aya göre ise yüzde 3,4 artış gösterdi.
 

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, Mayıs ayında, bir önceki yılın   aynı ayına göre, madencilik ve taşocakçılığı endeksi yüzde 30,2, imalat sanayi   endeksi ise yüzde 25,6 artış kaydetti.

 
Ana sanayi grupları sınıflamasına göre Mayıs ayında en yüksek artış yüzde   43,6 ile enerjide görüldü.

 
İmalat sanayi alt sektörlerinin Mayıs ayında 2010 yılının aynı ayına göre   yüzde değişim oranları incelendiğinde, en yüksek artışın yüzde 42,8 kok Kömürü ve   rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında gerçekleştirildiği görüldü. Bunu yüzde   38,2 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti.
 

-SİPARİŞ ENDEKSİ-

 
Avrupa Birliği düzenlemelerine göre, imalat sanayi kısmında sipariş ile   çalışan faaliyetlerde bulunan ve Sanayi Üretim Anketi’nin kapsamına giren iş   yerlerinden, 2005=100 temel yıllı oluşturulan Sanayi Sipariş Endeksi de mayıs   ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 28, bir önceki aya göre de yüzde   5,1 artış gösterdi.
 

Sipariş Endeksinin Mayıs ayında, 2010 yılının aynı ayına göre değişim   oranları incelendiğinde, en yüksek artış oranı yüzde 59 ile fabrikasyon metal   ürünleri (makine ve teçhizat hariç) imalatında gerçekleştiği görüldü. Bunu yüzde   45,5 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı izledi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Citigroup, Türkiye İçin Tavsiyesini “Overweight”e Çıkardı

Citigroup, TL’deki zayıflama ve yatırımcı güvenini çok fazla  negatife dönmesi nedeniyle Türkiye için şimdi yukarı yönlü risk gördüğünü belirterek tavsiyesini...

Kapat