Salim Kasap İMKB100 Endeksi Analiz

İMKB100 endeksi, 58binlerde taban oluşumu sonrası 64binlerde kısa süre oyalanarak 70binlere yükseldi. Cuma günü yoğun satışlarla kötü bir kapanış oldu. Çeşitli zaman aralıklarını kullanarak İMKB100 için bundan sonrasına bakmak istiyoruz. Analize geçmeden önce daha öncelerde de söylediğimiz gibi finans piyasaları çok hızlandı, haftalar günlere, günler saatlere, saatler 5 dakikalara dönüşmüş durumda. Düşüncelerimi daha iyi açıklayabilmek için aşağıda XU100 1 Dakikalık grafikten bir bölüm aldım. Cuma günü toplam 4 dakikada 1000 puandan fazla düşüş oldu. Kısa sürede bu kadar büyük hareketi görmezden gelirsek zarar etme olasılığımız artar.


 

 
Bir dakikalık grafik, trendlerin başlangıcı için önemli. Pek çok yatırımcının borsaya bu kadar kısa süreler için bakmayı garipseyeceğini biliyoruz, bununla birlikte toplam 5 dakikada 8,18’den 7,84’lere gerileyen GARAN (veya diğer hisseler) pozisyonların değerinde ciddi bir düşüş demek. İMKB100 grafiğinde trendlerin başlangıç/bitişi için 200 dönemlik üssel ortalamayı takip ediyoruz. Bu ortalama aşağı kırıldığında orta vadeli trendlerde değişiklik başlıyor, son hareket 69250 kırıldıktan sonra hızlandı. 200 dönemlik ortalamanın üstüne hareket ise alıcıları hareketlendirebilir.


 

 
 
Biraz daha uzun -5 dakika- grafiğe de göz atalım. SRI(14) aşırı satım bölgesine ulaşmış durumda, buradan küçük de olsa bir tepki gelebilir. 200 dönemlik ortalama 68500lerde, 1 dakikalık grafik ortalamasına yakın. Bu bölgenin a) önemli direnç olmasını b) kırıldığında alışların hızlanmasını bekleyebiliriz.


 

 
30 dakikalık grafikte dirençler 10 ve 20 dönemli ortalamalara dönüşmüş durumda, 200 dönem ortalama desek olarak çalışmaya devam ediyor.

 

 
Saatlik grafikte de kısa vadeli ortalamalar dirence dönüşmüş durumda, destek 200 dönemlikte.

 

 
Kısa vadeli grafikler 1-5 dakikalık görüntüler bize trendinbaşlangıcına dair bilgi verirken, 30-60 dakikalarda ise trendin devamına karar verebiliriz. Tüm zaman aralıklarında 200 dönemli ortalmalarının aşağı kırılması satışları hızlandırıken, kısa aralıklardaki düşüşler, 30-*60 dakikada destek bulduğunda yükseliş yeniden hız kazanabiliyor. Farklı dönemleri kullanarak analiz özellikle hızlı piyasalarda avantaj sağlayabilir. Son olarak günlük grafikteki görünümü aşağı aldık. 69900 seviyesi, bir önceki yükselişte de direnç olmuştu, geçtiğimiz hafta yine direnç oldu. Endeks günlükler 10-20 gün ortalamalrı üstünde kalmaya devam ediyor, ortalamalara geri çekilme alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Stoplar yakınlarda olmalı. Alıcı ilgisini bu kadar canlı olduğu bir dönemde satıcıların güç kazanmasını beklemek biraz zorlama bir yorum olabilir. Kısa vadede geri çekilmeler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.


 

Salim Kasap
Turkish Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İMKB’de Kadının Adı Yok

Halka açık şirketler cinsiyet eşitliği kriterleri bakımından sınıfta kaldı. Solaris Danışmanlık şirketinin İMKB’de işlem gören 338 şirketin yönetim kurullarının etkinliğini...

Kapat