Sabiha Gökçen Havalimanına İki Ödül Birden

Tekeli-Sisa Mimarlık Ortaklığı tarafından projelendirilen İstanbul  Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yeni Terminal binası, Google ve  Bloomberg televizyonu işbirliği ile düzenlenen ‘2011 Avrupa  Gayrimenkul Ödülleri’nde “En İyi Kamu Hizmeti Geliştirme Projesi”  seçildi. Terminal binası ayrıca Avrupa Yapısal Çelik Birliği (ECCS)  tarafından “Avrupa Çelik Tasarım Ödülü”nü de aldı.        

  
Ödüller,  22-23 Eylül’de Berlin ve Londra’da düzenlenen törenlerde verildi.    
 

Başarılı mimari tasarımı ile yurt içinde beğeni toplayan İstanbul  Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yeni Terminal binası, yurt  dışında da mimari ve gayrimenkul alanlarında ödüller kazanmaya devam  ediyor. Tekeli-Sisa Mimarlık Ortaklığı tarafından projelendirilen  İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yeni Terminal binası,  Google ve Bloomberg televizyonu işbirliği ile düzenlenen gayrimenkulun  en prestijli yarışması European Property Awards-Avrupa Gayrimenkul  Ödülleri’nde kamu yapıları kategorisinde 5 yıldızlı ödüle değer  görülerek, “En İyi Kamu Hizmeti Geliştirme Projesi” seçildi.     
 

Bloomberg TV ve Google’ın desteğiyle verilen ve bu yıl 17’ncisi  düzenlenen 2011 Avrupa Gayrimenkul Ödülleri, gayrimenkul sektöründe  mükemmelliği teşvik etmek ve uluslararası bir standart oluşturmak  amacıyla veriliyor. Sektörde en üst düzey mükemmellik ve başarı  kriteri ile tanınan Avrupa Gayrimenkul Ödülleri  tüm dünyadan  gayrimenkul ve emlak sektöründe görev alan profesyonellere açık bir  çalışma ortamı sunuyor.  Avrupa Gayrimenkul Ödülleri’nin seçimleri, 80  kişilik uzman bir jüri tarafından yapılıyor.    
 

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın, uluslararası arenada kazandığı bir  diğer önemli ödül  Avrupa Yapısal Çelik Birliği (European Convention  for Constructional Steelwork-ECCS) tarafından iki yılda bir düzenlenen  “Avrupa Çelik Tasarım Ödülleri-European Steel Design Awards 2011″de,  geçtiğimiz Mayıs ayında Düsseldorf’ta yapılan jüri değerlendirmesi  sonucunda belirlenen “Avrupa Çelik Tasarım Ödülü” 22 Eylül’de  Berlin’de takdim edildi. Çeliğin mimaride ve inşaat alanında üstün  nitelikte ve yaratıcı kullanımını teşvik etmeyi hedefleyen ödülü  İSG  adına Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yrd. Berk Albayrak ile projenin  mimarları Doğan Tekeli, Dilgün Saklar, Mehmet Çakırkaya’nın yanı sıra  Arup Mühendislik Bürosu, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Çelik uygulama  firmalarının yetkilileri birlikte aldı.    
 

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın uluslararası alanda kazandığı bu iki  önemli ödül, Türk mimarisinin ve inşaatının ulaştığı yüksek seviyeyi  göstermesi açısından büyük önem arz ediyor. ‘2011 Avrupa Gayrimenkul  Ödülleri’nde, Türkiye’den kendi kategorisinde ‘Avrupa’nın En İyisi’  seçilerek ödül alan proje  12 Aralık tarihinde Londra’da yapılacak  “2011 Dünya Gayrimenkul Ödülleri’nde“, ‘Dünyanın En İyisi’ olabilmek  için, Asya Pasifik, Afrika, Amerika ve Orta Doğu bölgelerinin en iyi  projeleriyle  yarışacak.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İsrail’den Süpriz Faiz Kararı

Faiz indirimlerine bir karar da İsrail’denKüresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ekonomileri faiz indirmeye itiyor. İsrail...

Kapat