Sabancı Holding Sanayi Yatırımlarını İkiye Katlıyor

Sabancı Holding’in sanayi yatırımlarının geçen yıla göre iki kat artarak 275 milyon doları bulacağını söyleyen Sanayi Grup Başkanı Pekarun, “Yatırımların yüzde 85’i Kordsa Global ve Brisa’ya olacak” dedi.

 

Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Mehmet Pekarun, sanayi grubunun bu yılki yatırımlarının geçen yıla göre iki kattan fazla artışla 275 milyon dolar olarak planlandığını belirterek, yatırımların yaklaşık yüzde 85’inin Kordsa Global ve Brisa’da olacağını söyledi.
Pekarun, bir grup gazeteciyle 2012 yılı plan ve projelerini paylaştığı basın toplantısında, sanayi grubu içinde Kordsa Global, Brisa, Olmuksa, Yünsa, Sasa ve Temsa Global şirketlerinin bulunduğunu hatırlatarak, söz konusu 6 şirketin Sabancı portföyünde banka dışı işlerde ciro ve kârlılıkta neredeyse yüzde 40’ın üzerinde pay aldığını anlattı.

  
Pekarun, “Sabancı Holding sanayi grubunun 2011 yılı kombine cirosunun yüzde 36 artışla 6 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor. Grup, bu yıl ise 7 milyar liralık ciroya ulaşmayı hedefliyor. 2011’de 130 milyon dolar yatırım yapan sanayi grubu, bu yıl yaklaşık 275 milyon dolarlık yatırım öngörüyor” dedi.

 
9 ülkede fabrikası var
 

Sanayi grubunda organik büyüme hedeflediklerinin altını çizen Pekarun, ”Mevcut işlerimizde büyüme fırsatlarımız var. Yatırımlarımız Kordsa ve Brisa ağırlıklı. Mevcut işlerimizde, mevcut pazarlarımızda büyüyeceğiz. Yani ana temamız şu anda satın alma değil, organik büyüme” dedi. Sanayi grubunun 13 bin 500 civarındaki çalışan sayısının 2012’de 14 binlere yaklaşacağını söyleyen Pekarun, kombine net kârlılıkta bu yıl yüzde 40 artış beklediklerini anlattı.

 
Kordsa Global’in dünyanın lider endüstriyel naylon, polyester ve kord bezi üreticisi olduğunu söyleyen ve şirketin 2011 yılında yaklaşık 1.6 milyar lira olan cirosunun 2012’de 2 milyar lira olmasının hedeflendiğini belirten Pekarun, “Kordsa’daki en yetkin tesisimiz İzmit’te, ikinci amiral gemisi tesis ise Endonezya’da. Kordsa, Asya’da büyümeye devam edecek ve bu yılki yatırımın önemli kısmı Endonezya’daki tesise olacak. Çin’de kord bezi tesisi kurmak yerine, Endonezya’daki tesisimizi büyüterek o büyümeyi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.
 

Pekarun, Endonezya’daki Kordsa tesisine yapılacak yenileme ve kapasite ekleme yatırımının büyüklüğünün 100 milyon dolar, Kordsa’nın bu yılki toplam yatırım büyüklüğünün 130 milyon dolar civarında olacağını söyledi. Kordsa, üretim faaliyetlerini Türkiye, Mısır, Almanya, ABD, Brezilya, Arjantin, Çin, Endonezya ve Tayland’da bulunan 11 tesisinde sürdürüyor.

 
Yüzde 30 pazar payı

 
Lassa ve Bridgestone markalarıyla Türkiye’de yüzde 30 pazar payı olan Brisa’nın toplam yatırım bütçesinden yaklaşık 110 milyon dolarlık pay alacağını söyleyen Pekarun, Brisa’nın 2011’de 1.3 milyar liraya ulaşması beklenen cirosunda 2012’de yüzde 30 artış hedeflediklerini söyledi.

 
Olmuksa’nın global pazar payının yüzde 30 olduğunu belirten Pekarun şirketin 2011 yılında 400 milyon lira olması beklenen cirosunda bu yıl yüzde 15 artış hedeflendiğini anlattı. Pekarun’un verdiği bilgilere göre, Yünsa cirosunun 2011’de yüzde 36 artışla 215 milyon lira; polyester elyaf, filament, polimer üreten Sasa’nın cirosunun ise 2011’de 900 milyon lira gelmesi bekleniyor.

 
MISIR’DA GİDİŞAT OLUMLU’

 
Otobüs ve midibüs segmentinde üretim yapan Temsa’da belli bir süredir yeniden yapılanmayla iyileştirmeye odaklandıklarını anlatan Pekarun, ”Bu sene rekor ciro oldu. Yaklaşık 1.2 milyar lirayı geçtik. Kârlılığımızda da iyileşme oldu” dedi. Pekarun, Temsa ve Kordsa’nın Mısır’daki tesislerine dair de şunları söyledi:

 
”Mısır pazarı önünde sonunda geri gelecek. Mısır’daki krizden Kordsa neredeyse hiç etkilenmedi. Temsa’nın yatırımı tamamen iç pazara odaklıydı. O iş durdu. Şu anda üretim yapmıyoruz.” Bu yıl Mısır Temsa’nın çalışıp çalışmayacağı sorusu üzerine Pekarun, ”Olumlu yönde gidişler var, ama bu sene değil” dedi.   (Milliyet)
 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
G. Kore İle Serbest Ticaret Başlıyor

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Güney Kore Ticaret Bakanı Park Tae-ho Türkiye-G. Kore Serbest Ticaret Anlaşması Ortak Deklarasyonu’nu imzaladı. G....

Kapat