Rusya’yı Yakaladık

Finans, yatırım ve yönetim danışmanlık şirketi Renaissance  Capital’in yaptığı araştırmaya göre Türkiye, kültürel ve yapısal  olarak kendisiyle benzer özelliklere sahip olan Rusya’ya gıda  perakendesi alanında yetişmeyi başardı. Türkiye’nin kişi başı harcama  rakamları ve artan nüfusu ile dünyanın en büyük gıda perakende  pazarlarından Rusya’yı yakaladığına dikkat çekilen araştırmaya göre,  bunun en büyük ispatı olarak Migros ve BİM’deki büyüme gösteriliyor.  Bir dönem Rusya’nın gıda perakendesinde hızlı büyümesini sağlayan  özelliklere Türkiye’nin de sahip olduğunu ve buna paralel olarak  Türkiye’nin ciddi bir sıçrayışa geçtiğini belirten araştırmaya göre,  hanehalkı gıda harcamalarında Rusya’daki indirim marketi Magnit yüzde  34 pay alırken Türkiye’de BİM yüzde 33 pay alıyor. Rusya’nın en hızlı  büyüyen marketi X5 Retail Group’un Migros’la karşılaştırıldığı  araştırmada ise iki markanın da aynı hız ve modelle büyüdüğüne dikkat  çekiliyor.
  

Sabah Gazetesinin haberine göre, Renaissance Capital’e göre  Türkiye Rusya’ya göre daha az nüfusa sahip olmasına rağmen harcama  miktarı ile Rusya’yı yakalamış durumda. Birkaç yıl içinde rakamlar da  bu gidişatı destekleyecek. Çünkü Türkiye’nin bu başarı için elinde çok  fazla kozu var. Türk gıda perakendesi Rusya’da olduğu gibi tamamen  organize bir halde değil. Modern perakendede henüz çok fazla  konsolidasyon olmadı. Bu durum hem mevcut firmaların büyümesine hem de  yeni markaların pazara girmesine fırsat yaratacak. Türkiye gıda  perakende pazarı 2015 itibariyle 392 milyar liralık bir büyüklüğe  ulaşacak. Bu da gıdaya harcanan oranın her yıl yüzde 7.4 artacağını  gösteriyor. Araştırmaya göre iki ülkede de tüketici düşük borç yükü  ile gayet iyi bir resim çiziyor.
 

Rusya’nın rakamlarla önde olmasını sağlayan sadece birkaç neden  var: Daha fazla nüfus ve daha hacimli bir gıda perakendesi.  Araştırmaya göre Rusya’nın 142 milyon nüfusuna rağmen Türkiye 75  milyon nüfusa sahip. Ama harcama rakamlarına bakıldığında Türkiye  mevcut nüfusu, perakende pazarının elde ettiği büyüme ve tüketicinin  harcama rakamlarıyla şimdiden Rusya’ya yetişti.      Türkiye’de bin kişiye düşen araç sayısı Rusya’dan düşük ama  ağırlıklı kadınların alışveriş yaptığı Türkiye’de bu durum, yerel  perakendenin gelişmesini sağlıyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Geçen hafta yatırım araçları

Geçen hafta Türk Lirası, Dolar karşısında değer kaybederken altının satış fiyatı yükseldi. Hisse senetleri ve yatırım fonları ise değer kaybetti

Kapat