Roubini : Serbest Düşüş Yaşayabiliriz

S&P Amerika’nın AAA olan kredi notunun AA ya düşürmesi ile ilgili olarak Roubini’ye neden bunun şimdi yapıldığı daha önce yapılmadığı soruldu. Roubini:

“S&P nin not düşürmesinin altında bir çok neden var. Avrupa’da bir çok ülkenin notunu düşürdükten sonra çok kredi derecelendirme şirketleri sert eleştirilere maruz kalmışlardı. Ayrıca piyasalarda yaşanan dalgalanma da bir başka neden. Pazartesi piyasalarda panik olduğunda  bunun not düşürmeden kaynaklanmadığını söyleyebilecekler. Fundamental olarak herhangi bir neden yok.”

Ekonomiye Etkisi Ne Olacak?

“ Öncelikle borçlanma maliyeti artacak, hazine kağıtlarına talep olmayabilir deniyor ancak güvenli liman olarak görüleceği için Hazine kagıtları talep görecek.

Not Düşürmenin Piyasalara Etkileri

“Bu durum borsaları vuracak ve belkide bir başka serbest düşüş yaşayacağız. Piyasalarda büyük bir düzeltme göreceğiz. İkinci durgunluğunda olasılığını artırıyor. Politikacılar için bunun erken bir uyarı olup olmadığını ise zamanla göreceğiz, fakat daha fazla bütçe kesintisine gidilerek harcamalardan kesilmesi gerekiyor. Bu durum ise ekonomide durgunluğu artıracak ve belkide bir başka not düşürme yaşayacağız.”

Ekonomi Haber Yorum

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Google+ Yakında Twitter’ı Geride Bırakabilir

Google Inc.’in kurduğu yeni paylaşım sitesi Google+ bir yıl içerisinde ABD kullanıcılarının %22′sine ulaşarak Twitter ve LinkedIn’i geride bırakarak dünyanın...

Kapat