Rogers: Avrupa’da Yeni Temerrüdler Olabilir

Dünyaca ünlü fon yöneticisi Rogers, Avrupa’daki tedbirlerin geçici  olduğunu ve yeni temerrüdlerin gelebileceğini söyledi.      

Dünyaca ünlü fon yöneticisi ve Rogers Holding Başkanı Jim Rogers  Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.     

Yunanistan planının yeterli olup olmadığı sorusuna karşılık, bu  planı eleştiren Rogers, “Bu açıkça bir temerrüd. Dolar ve euro  üzerinde etkili olacak. Ancak geçici bir önlem. Sorun geri dönecek.  Yunanistan ve diğer bazı Avrupa ülkelerinin sorunları yeniden ortaya  çıkacak. Bu yalnızca bir erteleme” dedi.     

AB’de daha fazla temerrüd görülmesini beklediğini söyleyen Rogers,  sorunun derin olduğunu ve sorunun kökten çözülmemesinden dolayı  birilerinin çok büyük kayıplar yaşayacağını belirterek,  politikacıların seçimlere kadar sorunu ertelemeye ve çözümü yeni  hükümetlere bıraktıklarını kaydetti.     

Rogers, Yunanistan dışında, İtalya, İspanya ve Belçika gibi  ülkelerin ciddi sorunlarının olduğunu ve sorunun kökten çözülmesi  gerektiğini, zira ülkelerin büyük borç altında bulunduğunu sözlerine  ekledi ve Avrupa’da yeni temerrüdler görebiliriz dedi.     

Altın konusunda oldukça iyimser düşünceler taşıyan Rogers, “Hiç  altın satmadım. Aksine altın aldım. Fiyatlar düşerse daha da altın  alırım. Altın yukarı yönde hareket edecek” dedi.     

Rogers, dünya ekonomisi iyi yönde giderse ve emtia grubu  yavaşlarsa, insanların daha fazla harcama yapabileceğini söyledi.     

Gelişen piyasalara fazla güveninin olmadığını söyleyen Rogers,  ”Özel ülke adı veremem ama gelişen piyasalar konusunda fazla güvenim  yok. Hisse senedi almıyorum, ancak iyimser olarak yaklaşabileceğim  ülkelerden biri Türkiye” dedi ve emtia piyasalarının yatırım  fırsatlarının dövize göre daha yüksek olduğuna dikkat çekti.     

ABD ekonomisi ve dolar üzerine sorulan soruya karşılık Rogers,  uzun vadede dolara güveninin kalmadığını, diğer birço kişinin de  güveninin azaldığını belirterek, bu güvenin sağlanması için bir ralli  gerektiğini sözlerine ekledi.     

Rogers, “Parasal genişlemenin üçüncü turu yani QE3 kesinlikle  olabilir. ABD’de işlerin iyi gitmediği farkedilirse, para basacaklar.  Bu iyi birşey değil ama yapacaklar. İnsanları kandırıp para basmaya  devam edecekler. Başka çareleri yok” dedi.     

Cari açığa ilişkin bir soruya ise Rogers, “Cari açık sorunu  yaşayan birçok ülke var. Sahibi olmayan paraları harcayan ülkeleri  piyasa cezalandıracak. Ülkeler, Asya’daki gibi, sahip olmadıkları  paraları harcamak yerine tasarruf yapmalı” görüşünü savundu.     

Çin ile ilgili soruya ise, bu ülkede sert iniş olabileceğini, pek  çok ülkenin bu durumla karşılaşabileceğini, zira merkez bankalarının  faiz yükselttiğini söyleyerek, “Ama Çin yavaşlarsa, herkes bunun  farkında olur. Çin ekonomisini soğutmaya çalışıyor, umarım başarılı  olurlar” dedi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Bizde kriz çıkmaz

Gazeteport – ” Kriz mi geliyor?” Ekonomi dünyası ve kamuoyunda son üç günün en popüler sorusu bu. Aslında seçim arifesinden...

Kapat