Robert Powell: Türkiye Model Ülke

Economist Intelligence Unit’in Kıdemli Editörü Robert Powell, 9 Nisan, Cumartesi akşamı Finans Network’ün New York’ta düzenlediği “Orta Doğu’da Durum” konulu etkinliğe konuşmacı olarak katıldı. Ortadoğu ve enerji konularında uzman olan Powell, New York’ta Türk Finansçılarla buluşarak son zamanlarda Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yaşanan sıcak gelişmelere dair izlenimlerini paylaştı.

Bölgede birden bire patlak veren kargaşanın kimse tarafından ön görülmediğini belirten Powell, 53 yıldır iktidarda olan Mısır başkanının devrilmesinin halkın artık sabrının tükenmesinin eseri olduğunu belirtti.  Rüşvetin ve yolsuzluğun kol gezdiği, halkın yoksul yaşama mahkûm edildiği bir ortamda halkın tükenen sabrına Tunus’un küçük bir şehrinde kendini ateşe veren Muhammed Bouazizi’nin protestosunun kıvılcım olduğunu, tüm bölgeyi etkisi altına alan bir eyleme dönüştüğünü anlattı. Tunus’ta rejimin bu kadar kısa sürede ve böyle bir olayla değişmesiyle diğer ülkelerin değişimin mümkün olabileceğini fark ettiklerini, çok güçlü olmasalar bile korkusuzluklarıyla ülkeyi yönetenlere baş kaldırabildiklerini söyledi. Doğu bloğunun dağılması ile karşılaştırmada bulunan Powell, Körfez ülkelerine hâkim olan monarşik düzenin eylemlerin tam olarak domino etkisine dönüşmeden bölgeyle sınırlı kalmasının da etkili olduğunu belirtti. Bu konuda Mısır’da yaşanan olaylarının boyutunun Suudi Arabistan’a göre büyük olmasının nedenini, diğer faktörlerinden yanında Mısır’ın sahip olduğu demokrasi tabanın etkisinin büyük olduğunun altını çizdi.

Tunus ve Mısır gibi çok zengin olmayan ülkelerde halkın rüşvetle kontrol altında tutulamadığını belirten Powell, Libya liderinin de bu yöntemle hala iktidarda olduğunu savundu. Muammer Kaddafi’nin iktidarda kalmak için her türlü bedeli ödemeye hazır olduğunu,  mevcut haliyle isyancıların donanımlı ordu karşısında pek şansları olmadığını belirtti. Ülkelerindeki petrol dolayısıyla zengin olan körfez ülkelerinin monarşi rejimlerini korumak için bir araya gelip birbirlerini desteklediğini sözlerine ekledi.

İslam ile demokrasinin beraber var olamayacağına dair görüşlerin Türkiye ve Endonezya gibi İslam’ın egemen olduğu demokrasilerle çürütüldüğünün altını çizdi. Uzmanların model ülke olarak gösterdikleri Türkiye’nin yakinen izlendiğini sözlerine ekledi.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Finans Network New York Başkanı Şeref Türkmenoğlu “Türkiye’nin Orta Doğu’daki yükselen öneminin tüm dünya farkında. Bu konuda üyelerimizi ve toplumumuzu doğru şekilde bilgilendirmeyi kendimize görev sayıyoruz, o nedenle bu etkinlik önemli bir misyona sahipti” dedi.

Organizasyonla ilgili değerlendirmede bulunan Basın Sözcüsü Özlem Çevikel, 40’in üstünde katılımın olduğu toplantıya New York finans ve iş çevrelerinden seçkin Türk profesyonellerinin ve girişimcilerinin katıldığını; başarılı bir etkinliğin daha geride bırakıldığını söyledi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
En Çok Kazandıran: “ALTIN”

Finansal yatırım araçlarından külçe altın, mart ayında, bir önceki aya göre en yüksek getiriyi sağlayan yatırım aracı oldu.   Türkiye...

Kapat