Risk kapımızda ihtiyatlı olalım’

 

 

Başbakan Yardımcısı Babacan, “Krizin izleri henüz silinmiş değil. Hatta ciddi riskler kapımızda. Son derece ihtiyatlı gitmeliyiz” dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dünya ve Avrupa ekonomisinin oldukça sıkıntılı bir dönemden geçtiğini belirterek, “2008 – 2009 krizinin izleri henüz silinmiş değil. Hatta tam tersine risk göstergelerine baktığımızda ciddi riskler hemen kapımızda bekliyor. Son derece ihtiyatlı gitmemiz gereken bir dönemdeyiz” dedi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner başkanlığındaki heyetin kabulü öncesinde Babacan yaptığı konuşmada, önümüzdeki dönem başta yeni bir Anayasa olmak üzere eğitim reformu, yargı reformu ve ekonomiyle ilgili pek çok sahada önemli reformların yapılacağını söyledi.

Babacan, “Biz bu dönemde bir yandan mali disiplinden asla taviz vermezken bir yandan hem fiyat istikrarı, hem finansal istikrar odaklı para politikalarına devam ederken ihtiyaç duyduğumuz yapısal reformları gerçekleştireceğiz” dedi.

‘Hızlı ilerleyeceğiz’

Babacan, “Biz bu dönemde mümkün olduğunca hızlı ilerlemek istiyoruz. Başbakan’ın tabiriyle ‘ustalık’ döneminde ne yapacağımız, hangi adımları atmak istediğimiz aslında çok bilinen şeyler değil. Pek çok konuda hazırlıklarımız zaten var. Dolayısıyla Türkiye’yi arzu ettiğimiz 2023 Türkiye’sine ulaştırmak için yoğun bir çalışma ortaya koyacağız” dedi.
Babacan, dün Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun gerçekleştirildiğini anımsatarak, önümüzdeki ayların gündemini tespit ettiklerini, bu gündem çerçevesinde sivil toplum kuruluşları ve sosyal taraflarla da yakın bir istişare içerisinde olacaklarını bildirdi.

‘Türkiye olumsuz etkilenir, fazla harcamayın’‘Türkiye olumsuz etkilenir, fazla harcamayın’

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli, dünya ekonomisi üzerinde kara bulutların gözükmeye başladığını ifade ederek, “Türkiye’ye olumsuz etkileri olacaktır. O yüzden tedbirli olun. Ne varsa onu tutun. Fazla harcamayın” uyarısında bulundu.

Gedikli, TV8’de katıldığı bir programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Dünya ekonomisinin iyiye gitmediğini ifade eden Gedikli, “Kötü haberi veriyorum; dünya ekonomisinde kara bulutlar gözükmeye başladı. Muhtemelen dünya ekonomisinde bir kriz olacak. Türkiye’ye olumsuz etkileri olacaktır. O yüzden tedbirli olun. Ne varsa onu tutun. Fazla harcamayın. Gelişigüzel harcamamak lazım. Biz tozpembe bir tablo çizmiyoruz, gerçekleri konuşuyoruz” diye konuştu.

‘Kıdemde çalışanın hakları korunacak’

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan kıdem tazminatı fonuyla ilgili çalışmalarının, mutlaka çalışanların haklarını koruyacak şekilde oluşturulacağını vurgulayarak, çalışanların haklarını korurken işveren üzerindeki yükleri de daha makul, daha sürdürülebilir, daha öngörülebilir bir çerçeveye oturtacaklarını kaydetti.

Babacan, şunları söyledi: “Kimden ne duyarsanız hiçbirine inanmayın. Bizden duymadıkça, hükümet kararı haline gelmeden hiçbir duyuma inanmayın. Çalışanlarımız rahat olsunlar. Biz onların kazanılmış haklarına ya da mevcut haklarına zarar getirecek bir çalışma yapmayız. Kıdem Tazminatı Fonu sosyal taraflarla istişare edilerek uygulamaya başlayacak. Teknik seviyede yapılmış çalışmalar olabilir. Bunlar geçerli değildir.”

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Euro Avrupa liderlerlerinin toplantısıyla yen karşısında düştü

Euro, Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin biraraya gelecek olmasının ardından düştü

Kapat