Risk İştahı Hızla Artıyor

Bu sabah GOP hisselerinin değerini ölçen MSCI Emerging Markets Index 6 aylık zirve yaparken, dünyanın her yerinde riskli varlıklara iştah  artıyor. Risk artışı “korku indekslerindeki” gerilemeden de açıkça görülüyor. VIX 17.1 ile geçen Temmuz’dan bu yana en düşük değerini aldı. BofA Merrill Lynch’in  tahvil fiyatlarındaki oynaklığı ölçen MOVE indeksi ise 72.3 ile 2007 Temmuz’undan bu yana dibini gördü. JP Morgan’nı paritelerde örtülü oynaklığı ölçen indeksi se 10.1 ile geçen Mart’tan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

 

Emtia fon yöneticisi Jeffrey Sherman ”Yatırımcılar likiditeyle uyuşturuldu” yorumunda bulundu.  Uzmanlara göre yatırımcılar İran’a saldırı ve Suriye’den  bölgeye yayılabilecek savaş gibi ciddi jeo-politik riskler ve uzun vadede Euro’nu kaderi üstündeki soru işaretlerini ihmal ediyoır. Şikago kaynakaı Bianco Research’e göre altı büyük merkez bankasının bilançosu 2006 yılından bu yana 13.2 trilyon dolar çıkarak iki mislinden fazla arttı.

 

 

İY

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Çin Ocak TÜFE %4.5, Asya Satıcılı

Çin’de Yeni Yıl harcamaları eşliğinde TÜFE yeniden yükselmeye başladı.  Bloomberg anketinde ortalama %4 tahmin edilen TÜFE %4.5’a fırladı.  UBS’e göre...

Kapat