Reuters: TCMB İle Dalaşmayın

TCMB’nin para politikası duruşunu beğenmeyebiliriz, ama bu bizim şahsi görüşümüz olur.  Basın mensubu olarak görevimiz, okura dünyadan gelen Türkiye ile ilgili haber ve yorumları tarafsız olarak yansıtmak.  Eğer basınımız TCMB’ye övgüler yağdırmak istiyorsa, onlara bir kolaylık yapalım.  18 Ağustos’da Reuters’de çıkan “Don’t Fight the Turkish Central Bank’i” atlamışlar.  Hediyemiz olsun.

 
Reuters
  

TCMB ile dalaşmaktan vazgeçin. Bu ay başında (3 Ağustos) yapılan şok faiz indiriminin ardından 2 yıllık tahvilde getiri yedi aylık dip olan %7.84’ü görürken getiri eğrisi de yassılaşıyordu. 10 yıllıklarda alım yapanlar da baskıyı hissetmeye başladı. Tabii, getiri eğrisinde hareket yatırımcıların TCMB’ye güveninin artmasını mı yansıtıyor, yoksa soğuyan ekonomide cari açığın daralacağı bekletisini mi, o başka mesele. DİBS yatırımcıları TCMB’nin para politikasından uzun zamandır tedirgindi. Aşırı gevşek para politikasının orta vadede enflasyona gaz vereceği düşünülüyordu. Ama TCMB ek faiz indirimi kartını masaya koydukça, yatırımcılar getiri eğrisinin özellikle kısa vadeli ucunda karları kaçırılmayacak kadar cazip görmeye başladı.  TCMB’nin günlük dolar satış ihaleleri düzenlemesi de alımlara destek veriyor.

 
Citi Group CEEMEA (Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika, artı Güney Afrika Cumhuriyeti) F/X ve DİBS stratejisti Luis Costa’ya göre “TCMB’ye karşı pozisyon almak güç. Altı aydrı çelişkili gözüken politika uygulamasından sonra yatırımcılar sonunda mesajı almaya başladı” dedi.  SWAP önerisini de değiştiren Costa’ya göre TCMB getiriği eğrisini yassılaştırmaya uğraşıyor.

 
Piyasalar gelecek hafta (bugün) bir faz indirimi daha fiyatlıyor. Peki piyasalar buna nasıl tepki verir? 3 Ağustos’la bugünün farkı, artık diğer GOP merkez bankalarının da parasal genişlemeye yönelmesi. AB’de görünümün bozulması Türkiye ve diğer gelişmekte olan ekonomiler için gerileyen ihracat anlamına geliyor. UBP DİBS yöneticisi Zsolt Papp “Yavaş yavaş yatırımcılar TCMB’nin çok da yanlış yolda olmadığını düşünüyor” yomunda bulundu.

 
Yatırımcılar artık Türkiyed’in enflasyon çok fazla önem vermediğini ve bunun da parasal alanda daha geniş manevra yeteneği anlamına geldiğini düşünüyor. Getiri eğrisi yeni faiz indirimleri de fiyatlıyor. Citi’den Luis Costa: “Artık politikada belirleyici faktör büyüme, bu da bütün oyunun değiştiğini gösteriyor” dedi.

 
Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Çin, ABD’yi Geride Bıraktı

Pazar araştırma şirketi IDC’nin analisti Bryan Ma’nın yaptığı değerlendirmelere göre Çin’de kişisel bilgisayar (PC) nakliyeleri  ikinci çeyrekte yüzde 14 artışla...

Kapat