Reuters: Şimdi Dinlenme Zamanı

Reuters piyasa yönü hakkındaki tahminleri derlediği geleneksel Cuma makalesinde riskli varlıklar rallisinde bir süre dinlenmenin en olası senaryo oldğununu altını çizdi. “Yatırımcılar çeyrek sonu için çiplerini nakte çevirecekler” diyen Reuters’e göre, ilk çeyrekte MSCI World’a %10 kazandıran rallinin başlıca nedeni Fed ve AMB’nın para basmada cömertliği. Ama fonları 2. çeyrekte çetin bir gündem bekliyor.

 

“Stratejistlerin çoğunluğu önümüzdeki haftalarda bir nefeslenme ya da duraksama bekliyor, ama güçlü düzeltmeye bahse giren yok” diyen Reuters, ayrıca Barclay’sin “İlk çeyreğin güçlü rallisi geride kalmış olabilir, ama henüz dünya risk-off ruh haline geçmedi.  Ufak bir düzeltme söz konusu olabilir ama henüz yatırımcılarımıza çok ucuz olan riskli varlıklarda satış önermiyoruz” tavsiyesine de yer verdi.

 

Makaleye göre gelecek haftadan itibaren yeniden AB öne çıkacak.  İspanya’nın AB ile yaptığı bütçe anlaşmasına uymaması ihtimali ve İtalya’da emek pazarı reformlarının ivme kazanamaması ile bu iki PIIGS’in DİBS getirileri yükselmeye başladı bile. Gelecek hafta sonu yapılacak AB zirvesinde devletlerin EFSF-ESM’in birleştirilmesi ve sermaye artırımında uzlaşamaması piyasalar için kötü bir sürpriz olabilir.  Ayrıca Fransız ve Yunan seçimlerinde AB İstikrar Pakt’ı ve Kredi Koşullarına isyan bayrağı açan liderler de yönetimi devralabilir.

 

AB’nin resesyonda kalacağı endişesi de ralli için bir başka dezavantaj. Bu hafta Alman IFO ve AB Tüketici Güven anketi ve enflasyon kıtada trendleri daha açıkça ortya koyacak. ABD’den gelecek iyimser veriler satın alınmış olabilir.

 

Ekonomihaberyorum.com’a göre ise rallide Çin ve petrol belirleyici olacak. Çin MB’nın Nisan ortalarından önce parasal gevşemeye başlayacağına ihtimal vermiyoruz, ama piyasalar açısından en önemli alım tetiği bu sürecin başlaması olacak. Petrol fiyatları ise ABD’de tüketicinin ihtiyari bütçesini azaltırken, gelişen ekonomilerde ise parasal genişlemeyi geciktiriyor. Petrolde artık %5-10 civarında bir geri çekilmenin zamanı geldi, ama İran veya İsrail’den gelecek tehdit dolu açıklamalar bu senaryoyu her an bozabilir.

 

En önemlisi,  GOP hisseleri ucuz; ama karşılığında, tüm gelişen ekonomilerde yavaşlama sürecinin başladığına dair güçlü kanıtlar var. BofA ML anketine göre fonların %40’ı şimdiden GOP’ta yüklü pozisyonlar almış durumda.  Yeni hikayelerin ortaya çıkmaması durumunda, GOP hisseleri bir süre daha değer yitirmeye devam edebilir.

 

AY-İY

 

Twitter: @AtillaYesilada1

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
26-30 Mart 2012 Haftaya Bakış

Haftalık Ekonomik takvime ulaşabileceğiniz adres: http://www.kudretayyildir.com/ekonomik-takvim EUR/USD ANALİZ Geride bıraktığımız hafta EUR/USD paritesi 1,3293 ile 1,3133 seviyeleri arasında sıkışık seyrine...

Kapat