Resesyon Yolda Mı Yoksa?

Goldman Sachs’ın arkasından  Morgan Stanley ve Bank of America’dan gelen ekonominin hızla ivme kaybettiği yorumları ve Bakan Nihat Ergün’ün cevabı piyasalarda yeni bir tartışma ve oynaklık yaratabilir.  Resesyon yolda mı? Bu soruyu Bloomberg de dün websitesine taşırken, Goldman Sachs ve Bank of America’nın yorumlarına şöyle yer verdi:

“Bank of America –  Merrill Lynch ekonomisti Turkey Hamzoglu dün e-maille müşterilerine gönderdiği bir notta gelecek sene için tahmin edilen %4.5 büyümenin çok iyimser olduğunu öne sürerken, resesyona %50 ihtimal verdi.  Goldman Sachs’ın bölge direktörü Dr Ahmet Akarlı ise “Resesyon beklentileri tüm bölgede yükseldi, ama Güney Afrika Cumhuriyet’i ve Türkiye’de özellikle  belirgin” dedi. 

“Morgan Stanley bölge ekonomisti Tevfik Aksoy da resesyonist trendlerin gücüne vurgu yaparken, 20 Eylül TCMB PPK toplantısında yeni bir faiz indirimi bekldiğini yazdı.  Capital Economics ise bu yorumlar  arasında en kötümserini yaptı:  “Gelecek yıl çok şiddetli bir yavaşlama  hatta tam bir resesyon olasılığı hızla artıyor”.

Dünya Gazetesi ise hükümetin görüşünü Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün ağzından şöyle yansıttı:

“Ergün, Ekonomi Gazetecileri Derneği üyeleri ile gerçekleştirdiği toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, dünyadaki ekonomik gelişmeler dikkate alındığında Türkiye’de bir durgunluğun yaşanıp yaşanmayacağı sorusunu şöyle yanıtladı:

“Türkiye’nin bir resesyona girmesi bugün itibariyle söz konusu değil. Türkiye, hesabını kitabını dünyadaki bu gelişmeleri de dikkate alarak yapıyor. Geçen Merkez Bankası’nın üst üste aldığı kararlarla ilgili Türkiye’de önemli tartışmalar yapıldı. Sonradan görüldü ki dünyadaki gelişmeler ve Türkiye’nin öncelikleri, bazı kararların proaktif şekilde alınmasına da gerek duyulduğunu gösterdi. Merkez Bankası proaktif bir tavırla attığı adımlarla, Türkiye ekonomisinin bir durgunluğa girmesinin önünde gerektiği zaman önlemleri alabileceği mesajını da verdi. Türkiye ekonomisinin durgunluğa girmesine rıza gösterecek bir yaklaşım içinde olamayız.

Tabii ki dünyadaki gelişmeler bizi de kısmi olarak etkileyebilir. Ama o gelişmeleri yakından takip ederek, proaktif şekilde önlemler alınarak eğer çeşitlendirme gerekiyorsa çeşitlendirme, iç pazarda birtakım genişleme imkanları varsa iç pazarın genişletilmesiyle ilgili tedbirler… Yani esnek bir yapıyla Türkiye’nin herhangi bir şekilde ekonomisinde bir sıkıntı yaşamadan, bir durgunluk yaşamadan bu süreci devam ettirmesi daha önemli…”

Son gelişmeler çerçevesinde uluslararası derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’yi daha yatırım yapılabilir ülkelerden bir tanesi olarak gördüğünün söylenebileceğini ifade eden Ergün, finans yapısı, mali disiplin, bütçe dengeleri, borçlanması, yatırım ortamındaki iyileştirmeler itibariyle ve petrol, emtia fiyatlarıyla ilgili gelişmelerin Türkiye ekonomisindeki etkilerini de dikkate alarak, Rusya’daki yapıyı mukayese ederek, Rusya’dan Türkiye’ye daha fazla yatırımların kayabileceği mesajlarını verdiklerinin de görüldüğünü söyledi.

Bakan Ergün, “Dolayısıyla Türkiye açısından önümüzdeki süreç iyi yönetildiği müddetçe herhangi bir endişe verici durumun yaşanacağını bize göstermiyor. Bilakis daha iyi bir performans gösterebileceğini söyleyebiliriz” dedi. (Dünya Gazetesi)

HSCB’nin PMI Ağustos sanayi faaliyet göstergesinin daralma sınırı olan 48.8’e  ve CNBC-E tüketici güveninin de yine daralma sınırı olan 90.3’e gerilemesi resesyon kaygısı tetikleyen başlıca veriler.  Gelecek hafta açıklanacak GSMH 2Ç2011 verisinin ise yıllık bazda %5-7 büyüme, ama çeyrekten çeyreği hiç bir değişim göstermemesi bekleniyor. TCMB Eylül Beklenti Anketin’de ise 2012 büyüme öngörüsü %4.4.

Dün MSCI GOP Endeksi %2.2 prim yaparken İMKB-100’ün sadece %0.4 artması da bu çelişen görüşlerin yarattığı kararsızlığa bağlanıyor.

Atila Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Atılım Murat: 1,900 Dolar Gerçeği Yansıtmıyor

Altın ve gümüş tahminlerimdeki başarı oranı yüksek olunca, değerli metaller ile ilgili çok sayıda soru alıyorum. DÜNYA’da yazmaya başladığımdan beri;...

Kapat