Renaissance Capital: Bankalarda Kar Realizasyonu Zamanı

 

Renaissance Capital uzmanı Yavuz Uzay tarafından hazırlanan rapora göre artık Türk bankalarında kar realizasyonu zamanı geldi. GOP finansal sektörü endeksini Ağustos başından bu yana %24, ve Ağustos dibinden bu yana %40 geçen Türk bankalarının borsa performansı, kar realizasyonunu gerektiyor.

 

Türk bankaları eşdeğerlerine göre daha pahalı.  Geleneksel olarak GOP banka DD/PD ortalamasının %9 altında işlem gören hisseler, artık %17 primde.  İleriye dönük F/K bazında ise %29’luk tarihi iskonto oranı %11 prime dönüştü.  Renaissance Capital bankacılık hisselerinde ortalamala prim olasılığını %6 ile sınırlı görüyor.

 

Araştırma ekibine göre, makro çerçevede Türkiye için 2012’de durum Lehman Krizi günlerinden çok farklı.  Kriz döneminde rahtalıkla faiz indirirek banka karlarını destekleyen TCMB artık cari açıkla mücadele önceliği yüzünden daha az esnek.  Şirket, 2012 yılında risk fiyatının  (sermaye maliyetinin) artacağını, bunun da hisse başına karda tahmin edilen artışı bertaraf edeceğini öne sürüyor.

 

2012 yılında %1.3 gibi çok düşük bir GSYIH büyümesi bekleyen Renaissance, kötü krediler oranının da %2.9’dan %4.1’ê yükselmesini bekliyor. Renaissance, İşbankasın’a SAT verirken, YKB için AL, diğer banka hisseleri için ise TUT önerisi açıkladı.

 

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Dünya Çelik Üretiminde 9cuyuz

    Türkiye, bu yılın ilk 7 ayında yüzde 21′lik üretim artışı ile büyük çelik üreticisi ülkeler arasında üretimini en...

Kapat