Rekor Üzerine Rekor

ABD’nin kredi notunun düşmesi sonrası piyasalardaki satış dalgası ‘güvenli liman’ olarak görülen altının fiyatlarını yine rekora taşıdı. Kapalıçarşıda altın fiyatları rekor kırmaya devam ediyor. Altının ons fiyatı 1780 doları görerek tüm zamanların zirvesine çıkarken, çeyrek altın da 164 liraya yükseldi.
 

YATIRIMCILAR POZİSYONLARINI KORUSUN”
 

Altın piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, hurriyet’e yaptığı değerlendirmede, ” Dışarıda altının nereye gideceğini tahmin etmek zor. Dış piyasada dalgalanıyor. Sabah yükselmişti, sonra toparladı. ABD borsaları açıldığında yine yükselebilir. Akşam ABD Merkez Bankası toplantısının ardından yeninden düşebilir. İçeride arz – taleple dengelense de, dış piyasa altının hareketlerini takip etmek zor. Bu aşamada yatırımcıya al da diyemeyiz sat da. Kendi pozisyonlarını korumaları lazım. Ancak altın fiyatlarının gün içinde nereye gideceğini rakamsal olarak tahmin etmek zor” dedi.
  

BİRAZ BEKLEMEK GEREK
 

CNBC-e’ye değerlendirmelerde bulunan İstanbul Altın Borsası Başkanı Yunus Oğuzhan Aloğlu, “Altın gram fiyatı 100 liraya dokundu. Sonra geri geldi. Ancak gün içinde yine 100 doları görüp, üzerine çıkabilir. Şu noktada yatırımcılara altın al demek çok zor. Altın yatırımcısı zaten kar etti. Türk halkının zaten güzel bir altın tecrübesi var. Ciddi alımlar ve satın almalar için biraz beklemek gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

 

TURİST ALTINDAN VAZ GEÇTİ

 
Antalya Kuyumcular Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ferda Erdem yaptığı açıklamada, Antalya’daki kuyumcuların Türkiye’de yaşanan ekonomik krizlerden etkilenmediğini, ancak Avrupa’daki ekonomik krizden büyük ölçüde etkilendiğini söyledi.

 
Erdem, “Ülkedeki kriz bizi etkilemiyordu, turist altın alıyordu. Ama şimdi yurt dışında kriz olunca turistlerin lüks yatırım olan altına ilgisi azaldı. Yurt dışındaki kriz bize burada kendini daha çok hissettirdi. Türkiye’de kriz varken krizi minimum hisseden kuyumcu esnafı şimdi krizi daha fazla hissediyor” diye konuştu.
 

Türkiye’de işçiliğinin düşük olması nedeniyle işlenmiş takının daha ucuz olduğunu belirten Ferda Erdem, altın fiyatının aşırı yükselmesinin turistin de alım gücünü düşürdüğünü söyledi. Antalya’da eskiden turistlere yönelik yılda 1 milyar doların üzerinde altın takı ve mücevher satışı yapıldığını bildiren Erdem, bu rakamın son yıllarda yarı yarıya azaldığını bildirdi.

 
Eskiden Almanlar altına çok para harcarken şimdi en çok altını Rusların aldığına dikkati çeken Erdem, “Alman turistin altın alışverişi inanılmaz geriledi. İskandinav ülkelerinden gelen turist de altına meraklı ve altın alımındaki istikrarları devam ediyor. Son dönemde artan Arap turist de altına ilgi gösteriyor” diye konuştu.
 

Avrupalı turistin 14 ayar, Fransız ve İranlı turistin 18 ayar altını tercih ettiğini dile getiren Erdem, Türklerin, yatırım aracı olarak gördüğü altında 22 ayarı tercih ettiğini bildirdi. Erdem, “Ruslar kırmızı altını seviyor, rose gold dediğimiz altını tercih ediyor” dedi.
 

Serbest piyasada ziynet altın fiyatları:
 

Alış Satış Önceki S.
24 Ayar Altın Fiyatı 99,6 100,1 100
Çeyrek Altın Fiyatı 159,36 163,66 163,50
Yarım Altın Fiyatı 317,73 324,32 324,00
Tam Altın Fiyatı 635,45 649,64 649,00

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İrlanda’nın Sıkıntıları Artıyor

Euro Bölgesi’ne yayılan borç krizi ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s'un ABD’nin kredi notunu düşürmesi, ekonomisini toparlamaya çalışan...

Kapat