REIDIN’den Konut Stok Takip Indeksi

REIDIN-GYODER Endeks projesine dahil olan geliştiricilerin verileri üzerinden hesaplanan bu yeni gösterge arz edilen projelerde bulunan -markalı- konutların satış hızlarının aylık olarak takip edilmesini sağlamaktadır.
Her ayın 15’inde saat 10.00’da Garanti desteği ile yayınlanan REIDIN EmlakEndeks ve REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçları ile birlikte açıklanacak olan Stok Erime Hızı Göstergesi sektörün arz tarafının belirlenmesinde ve şeffaflaşmasında büyük katkı sağlayacaktır.
Son 1,5 sene verilerine bakıldığında mevcut markalı projelerde bulunan konutların aylık stok erime hızı ortalama %4,5 seviyelerinde olmuştur. Bir diğer ifadeyle, konut piyasasına yeni bir arzın olmaması durumunda, yaklaşık 22 ay içinde tüm mevcut konut stokunun satılabileceği görülmektedir.

REIDIN.com Avrupa Bölgesi İş Geliştirme Müdürü Mete Varas: “Bu gösterge ile Türkiye, uluslararası literatürde “Stock Number Activity” olarak tanımlanan göstergeye sahip ilk gelişmekte olan ülkelerden biri olmaktadır. İlk etapta 15 geliştirici ile başlayan proje son ay itibariyle 22’ye çıkmıştır. Kriterlere uygun geliştiricilerin projeye katılımının devam etmesi ile kapsamı da genişleyecektir”.

REIDIN.com Hakkında
REIDIN-GYODER Stok Değişim Hızı Göstergesi zaman serileri ve detaylarına REIDIN.com Gayrimenkul Bilgi Servisi üzerinden ulaşılmaktadır. REIDIN Gayrimenkul Bilgi Servisinde Proje/Bina/Şirket Veritabanları bulunmakta olup birim bazında harita (GIS), emsaller ve diğer özellikler üzerinden analiz imkanı sunulmaktadır. Serviste bulunan diğer göstergeler;

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 24 Ekim 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Bank of America Merrill Lynch´e göre ABD´nin AAA kredi notunun, bütçe açıklarına yönelik endişelerle bu yılsonuna kadar bir başka kredi...

Kapat