Rehn: İtalya ve İspanya’nın Yardıma İhtiyacı Yok

AB Komisyonu’nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn, İtalya ve İspanya’nın mali yardım planına ihtiyacı olmayacağını belirtti.
  

Rehn düzenlediği basın toplantısında, İtalya ve İspanya’nın ekonomik yardım planına gereksinimi olacağına inanmadığını vurgulayarak, Avro Bölgesi’nde yaşanan krizin üstesinden gelmek için G7 ve G20 yoluyla küresel işbirliğine ihtiyaç bulunduğuna dikkati çekti.
 

Mevcut krizin küresel sonuçları ve boyutları açısından yalnızca Avrupa’yı ilgilendirmediğinin altını çizen Rehn, bu nedenle soruna küresel ölçekte bir çözüm üretilmesi gerektiğine vurgu yaptı.
 

Olli Rehn, AB hükümet ve devlet başkanlarının 21 Temmuz’da düzenlediği olağanüstü zirvede kabul edilen Yunanistan’ı kurtarma planının bir kaç haftalık işi kaldığını belirterek, uzmanların konu üzerinde gece gündüz çalıştığını ifade etti.
 

İtalya ve İspanya’nın tahvil faizlerinin rekor seviyelere ulaşmasının ekonomik gerçekleri yansıtmadığını kaydeden Rehn, söz konusu ülkelerin tahvillerindeki spreadlerin ekonomik göstergelere göre haklı olmadığını savundu. Rehn, piyasadaki gerilimin ise ABD’deki federal borçlanma tavanının yükseltilmesi tartışmalarının olumsuz etkilerini yansıttığını belirtti.
  

Olli Rehn sabah BBC’ye yaptığı açıklamada da Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun (EFSF) etkili olması için piyasalarca itibar edilen ve güvenilir olması gerektiğine de işaret etti.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Çin Ekonomisinin Hafifçe Yavaşlamaya İhtiyacı Var

Çin Sosyal Bilimler Akademisi araştırma görevlilerinden Liu Yuhui,  Çin ekonomisinin hafifçe yavaşlamaya ve stabilize olmaya itiyacı olduğunu  söyledi.   China...

Kapat