RBS: Ortadoğu’dan Türkiye’ye Sermaye Akışı Hızlanabilir

Avro Bölgesi çevre ülkelerinde devam eden kötüleşmenin yarattığı olumsuzlukta Türkiye’nin ne kadar sağlam kalabileceği yönünde  tartışmaların kızıştığı bir ortamda RBSB analistleri Jacques Cailloux ve  Harvinder Singh, yayıladıkları bir rapor ile Türkiye’ye yönelik  OrtaDoğu kaynaklı sermaye akışına ve akışın hızlanması olasılığına  dikkat çektiler.

Türkiye’nin istikrarlı politika pozisyonu, yüksek  büyüme oranı, temiz bankaları ile Orta Doğu’dan büyük sermaye çekecek  gibi göründüğünü belirten analistler, özellikle Arap Baharı  gelişmelerinden endişe eden bölgenin elitlerinin sermayelerini  Türkiye’ye kaydırabileceklerine işaret ediyorlar. Analistler, Türkiye’nin  bugünkü konumu ile bölge sermayesi için geçmişte Lübnan’ın oynadığı  role benzeyebileceğini de ifade ediyorlar.       

Analistler, Türk varılkalır için genel olarak kısa pozisyonda  olsalar da, Orta Doğu’dan sermaye akışı hikayesinin hala Türkiye için  oyunu değiştirci olabileceğine vurguluyorlar. Raporlarında IMF’in G20 için hazırladığı rapor çerçevesinde Türkiye  için tahminlerini revize etmesini de değerlendiren analistler, Türkiye’nin  yüksek cari işlemler açığının 2014′e kadar devam edeceği tahmini ile  2012 için ortaya konan büyüme tahminlerinin tutarsızlığına dikkat  çekiyorlar.

IMF’in Tüark ekonomisinin bu yıl yüzde 8.7 gibi çok hızlı  bir büyüme göstermesini, ardından 2012′de bu büyümenin yüzde 2.5′e  yavaşlamasını hatta 2012 4. çeyrekte daralma görülmesini beklediğine  işaret eden analistler, IMF’in büyümede daralmaya karşın 2011′de yüzde  10.5′e yükseleceğini tahmin ettiği cari işlemler açığının 2014′e kadar  yatay seyir izleyeceğini ifade ettiğini belirterek, büyümede yavaşlamanın cari işlemler açığı üzerinde de kayda değer bir aşağı yönlü etki yapması gerektiğini vurguluyorlar.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
TEB Piyasalar Değerlendirme

Haftanın ilk iki gününde yaşanan satışların sonrasında İMKB, bugün güne tepki niteliğindeki alışlarla başlangıç yaptı. Teknik nedenlerin yanında, Avrupa Birliği...

Kapat