RBS: Kendimizi Savunacağız

RBS kısa adıyla da tanınan İskoç bankası Royal Bank of Scotland,  ABD yönetiminin iddialarına karşı kendisini savunacağını açıkladı.
 

BBC Türkçe Servisi’nin internet sitesinde yer alan habere göre,  hakkında dava açılan İngiliz banları arasında HSBC ve Barclays de var.
 

ABD’den ise Bank of America, Goldman Sachs Deutsche Bank ve JP  Morgan Chase gibi isimler bunlardan bir kaçı. Bankalara yöneltilen suçlamalar, emlak fiyatlarının iyice şiştiği  dönemde sattıkları değerli kağıtların kalitesine odaklanıyor.
 

Finans krizi sırasında evlerin değerleri keskin düşüşe geçti ve  emlak kredisi veren şirketleri kurtarmak için yönetim milyarlarca dolar harcamak zorunda kaldı.
  

RBS kendisine yöneltilen iddialar akarşı güçlü yasal ve olgusal  kanıtlar sunacaklarını bildirdi.
 

BBC’nin konuya ilişkin görüş almak üzere başvurduğu HSBC ve  Barclays bankaları yorum yapmayacaklarını bildirdi.
 

Bankalar, teminatı konut kredileri olan menkul kıymetlerin ne  derece sağlam olduğu konusunda, yükümlü oldukları detaylı incelemeleri  yapmamakla suçlanıyor. Ancak bu doğrudan bir ‘yanlış yönlendirme’  suçlaması değil. İddialara göre kredi borçlularının gelirinin  olduğundan çok gösterildiği ya da yalan beyanda bulunulduğu yönündeki  kanıtlar gözden kaçırıldı, krediler geri ödenmeyince bunlara bağlanan  kağıtlar hızla değer kaybederek yatırımcıları zarara uğrattı.

 
ABD’nin en büyük konut kredisi kurumları olan Fannie Mae ve  Freddie Mac, bu nedenle 30 milyar doları aşkın zarara uğramış, ekonominin kilit dayanakları olan bu şirketlerin batmaması için  zararın büyük bölümünü hazine, vergi mükelleflerinin parasıyla kapatmak zorunda kalmıştı.
 

Bankaların bu şekilde 2008 yılındaki mali krizin derinleşmesinde  önemli rol oynadığı öne sürülüyor.
 

Devlet destekli konut kredi kuruluşlarının bağlı olduğu Federal  Konut Finansmanı Kurumu, bankaların bu kağıtların risklerinin bilincinde olması gerektiğine inanıyor.

 
Konut kredilerine dayanan menkullerin risklerinin yatırımcıya tam  olarak izah edilmediği suçlamalarıyla daha önce de bir dizi dava açıldı.
 

Kurum, Temmuz ayında da UBS bankası aleyhinde benzer gerekçelerle  900 milyon dolar talebiyle dava açmıştı.
 

Ellerinde konut kredisi kağıtları bulunan bazı özel yatırımcılar  yargı yoluna giderek bankaları bunları geri satın almaya zorlama peşinde.
 

Finans sektöründen bazı yöneticiler kayıpların kağıtların teknik  olarak iyi hazırlanmamasından değil, ekonominin genelindeki sıkıntılardan kaynaklandığını savunuyor. Bazıları ise bankaların milyarlarca dolar ödeme ihtimali ile karşı  karşıya kalmasının onları yeni bir darboğaza sokup Amerikan  ekonomisinin toparlanmasına zarar vereceği endişesini dile getiriyor

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 5 Eylül 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Uluslararası Para Fonu IMF'nin başkanı Christine Lagarde, durumlar elverdiği sürece, Avrupa ve ABD'nin ekonomik büyümeyi teşvik edecek programları...

Kapat