Ralli Geri Vitese Taktı

Yeni yıl rallisi geçen hafta geri vitese taktı. Çin ve AB’den gelen zayıf PMI verileri ve petrol fiyatlarında bitmeyen oynaklık risk iştahını gözle görülür ölçüde azalttı. Cuma seansını ufak bir kazançla kapayan Wall Street gelişmiş borsalar arasında en az kaybı yaşarken, Asya ve Avrupa  hisse senedi indeksleri 2012 yılının en büyük kayıplarını sergiledi.

 

ABD’den gelen veriler konut sektörü haricinde beklentileri tatmin etti.  Ancak, ABD’nin sürdürülebilir büyüme sürecine geçtiği zaten fiyatlanmıştı.  S&P500  haftayı %0.5 değer kaybıyla kapatırken,  DJ30 %1.1 geriledi.

 

Avrupa’da Stoxx600 %2.5 gerilerken, hafta boyunca hiç artıda kapatmadı.  Bölgede resesyonun umulandan daha derin olduğu kaygısı yayılıyor.  İspanya’nın bütçe hedefini tutturamayacağı da yeniden konuşulmaya başlanırken, Citi Group ülkenin temerrüte yakın olduğunu iddia etti. Mart sonu AB zirvesi yaklaşırken, Merkel’in bir türlü EFSF-ESM’nin birleştirilmesine ve sermayenin 750 milyar Euro’ya yükseltilmesine onay vermemesi de yatırımcıları üzüyor.

 

Asya’da Japonya’nın dış ticaret fazlası vermeye geri dönmesi iyimser bir gelişme, ancak Çin’de PMI’ın yeniden zayıflamasına karşın PBoC’nın parasal gevşeme yönünde sinyal vermemesi ile satışlar hızlandı.  MSCI Asya-Pasifik bu hafta %1.3 değer yitirdi.

 

Haftayı %2 kayıpla kapayan MSCI GOP indeksinde ise yıllık kazanç %14’e geriledi.  Cuma akşamı yeniden alevlenen petrol fiyatları ve dolar indeksinin güç kazanması gelişen ekonomilerde parasal gevşemeyi geciktiriyor.  BRIC’in yapısal olarak yavaşlama evresine geçtiği görüşü ile birlikte GOP’da yatırımcıları alıma cezbedecek seksi bir hikaye kalmadı.

 

Bernanke bir üniversitede verdiği 4 günlük seminerde ABD ekonomisinde toparlanmayı tatmin edici bulmayarak QE3’ü masada tuttu, ancak piyasalarda parasal genişlemenin gündemden kalktığına dair görüş gittikçe yaygınlaşıyor. ABD uzun vadeli DİBS’den ise kaçış aralıklı olarak hafta boyunca sürdü. 10 yıllık gösterge tahvilde getiri haftayı %2.30’dan kapatırken Euro/dolar 1.3270’ tırmanarak bir kez daha ortak para birimini şortlayan traderleri şaşırttı.

 

 

Twitter:  @AtillaYesilada1

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
26-30 Mart 2012 Haftaya Bakış

Haftalık Ekonomik takvime ulaşabileceğiniz adres: http://www.kudretayyildir.com/ekonomik-takvim EUR/USD ANALİZ Geride bıraktığımız hafta EUR/USD paritesi 1,3293 ile 1,3133 seviyeleri arasında sıkışık seyrine...

Kapat