Ralli başka bahara mı kaldı?

Avrupalı bankalar, AMB`nin 2. likidite ihalesinde 529.5 milyar euro kredi kullandı.

Euro Bölgesi bankaları, Avrupa Merkez Bankası`nın tahvil ve hisse senedi piyasalarını destekleyebileceği tahmin edilen 3 yıllık sınırsız kredi operasyonuna beklentinin üzerinde talep gösterdi.

Frankfurt`taki Avrupa Merkez Bankası bugün Euro Bölgesi`ndeki 800 finansal kuruluşa 1,092 gün vadeli 529.5 milyar euro kredi vereceğini açıkladı. Bloomberg anketine katılan 28 ekonomistin medyan tahmini, bankaların likidite operasyonunda 470 milyar euro isteyeceği yönündeydi. Avrupalı bankalar, Aralık ayındaki ilk likidite ihalesinde de 489 milyar euroluk kredi kullanmıştı.

`600 MİLYAR ÜZERİNDE RALLİ BAŞLAR` TIKLAYIN…

Kredi operasyonunun sonuçları açıklanmadan önce AMB`nin yeniden piyasayı paraya boğacağını söyleyen Brüksel`deki ING Group`un kıdemli ekonomisti Carsten Brzeski, bunun bankaları ve ekonomiyi destekleyebilecek tek “oyun” olduğunu belirtti.

AMB`nin ilk 3 yıllık sınırsız kredi operasyonundan bu yana tahvil ve hisse senedi piyasaları ralli yaparak, bankaların, ellerindeki paraların bir kısmını yüksek getirili varlıklara yatırdığına işaret etti. Likidite operasuonu kredi sıkılaşmasına ilişkin endişeyi gevşetti ve hükümetlere borç kriziyle ilgilenebilmeleri için zaman kazandırdı. Uzun vadeli likidite operasyonunun riski ise, bankaların AMB`den gelen paraya bağımlı hâle gelerek, ödemeler dengesi tablolarını iyileştirmekte başarısız olmadı.

Çürümeyi durdurmak ile toparlanmayı başarmak arasında büyük fark olduğuna dikkat çeken Londra`daki Standard Bank Plc`nin G-10 araştırmaları müdürü Steve Barrow, kredilerin ilk maddeyi yaptığını, ancak ikincisini başaramayacağını savundu.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Marbaş Menkul: Artık Verilere Odaklanma Zamanı

Avrupa Merkez Banaksı (AMB) dün beklenen ikinci likidite ihalesini gerçekleştirdi ve genel konsensüse yakın bir tutar ortaya çıktı. Yaklaşık 800...

Kapat