Rakamlar kötü geldi, piyasa karıştı!

Yeni günde Çin`den gelen kötü PMI rakamları ile Asya`da karışık görünüm artarken vadeliler tarafında da karışık seyir hakim.

Çin`in büyüme beklentilerinde olumsuzlukların artmasına tüm dünya endekslerinde kendisini gösterdi. Bernake`nin açıklamalarını takip eden piyaslarda beklenenden kötü gelen ikinci el konut verisi sonrası yatay, karışık kapandı. Dow Jones % 0.35 gerileyerek 13124 seviyesinde, Sandamp;P 500 % 0.19 gerileyerek 1402 seviyesinde kapanırken, Nasdaq endeksi % 0.04 artarak 3075 seviyesinde günü tamamladı. Enerji hisseleri geriledi, teknoloji hisseleri yükseldi. ABD`de vadelileri sabahın erken saatlerinden beri negatif seyrine devam ediyor.

DÖVİZ KURLARINDAKİ ANLIK DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Yeni günde Asya`da gelen verilerin etkisi gözlendi. Çin tarafından gelen PMI imalat endekis 5 aydır düşerek endeks, Mart´ta 49,6´dan 48,1 seviyesine geriledi. Veri, büyüme endişelerinin artmasına neden oldu. Asya`da yüzü güldüren ise Japonya oldu. Son iki buçuk ayın en iyi Tankan endeksi Asya kapanışlarının karışık olmasında etkili oldu. Nikkei Endeksi, 40,59 puan (yüzde 0,40) değer kazanarak 10,127.08andnbsp; puandan kapandı.

Çin`de bugün açıklanan HSBC İmalat Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi`nin (PMI) ülke ekonomisinde büyümenin yavaşladığına yönelik endişeleri daha da artırmasının bugün Avrupa borsalarına satış getirmesi bekleniyor.IG Markets, FTSE 100`ün 16 puan, Dax`ın 21 puan ve Cac-40`ın 9 puandüşüşle açılacağını tahmin ediyor. Analistler, piyasada asıl yönü ise Avrupa`da açıklanacak imalat sektörü PMI verilerinin belirleyeceğini, bunu yanı sıra ABD`de açıklanacak haftalık işsizlik sigortası başvurularının da takip edileceğini ifade ediyorlar.

İçeride İMKB faiz ve kur atrafındaki ayrışma ve yaşanna gerilim ile 62.500 üzerine atamıyor.İMKB 100 endeksi, dünkü işlemlerde % 0.16 düşüşle 62065 puan seviyesinde günü tamamlamıştı. Gösterge faiz tarafında son bir haftadır yükseliş dikkat çekiyor.

Merkez Bankası Başkanı Başçı`nın açıklamaları ile içerde dolar TL kur biraz daha geriledi. Yeni günde dolar TL 1.8145 olurken euro TL 2.4031euro dolar paritesi ise 1.3240 sepet kur yeni günde 2.1088 seviyesinde.

ABD gündeminde bugün haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve öncü göstergeler açıklanacak. Avrupa´da Euro Bölgesi Mart ayı PMI endeksleri bekleniyor.andnbsp;

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Büyük bankalar parçalanmalı

Dallas FED Başkanı Richard Fisher büyük bankalardan gelen tehdidin devam ettiğini bu bankaların bölünmesi gerektiğini söyledi. Dallas FED Başkanı Richard...

Kapat