PPK’nın Beklemede Kalması Piyasa İçin İyi Haber mi?

Para Politikası Kurulu (PPK) bugün gerçekleştirilen Mayıs ayı toplantısında beklemede kalmayı tercih etti. Son anketlerin arasında bulunduğum piyasa katılımcılarının en azından önemli bir kısmının hayal kırıklığı yaratan Mart ay cari denge rakamları ve artış temposu hızlanan haftalık kredi verilerinin ardından zorunlu karşılık (ZK) oranlarında bir artışa gidilmesini beklediğini göz önünde bulundurursak sonucu sürpriz olarak niteleyebilirim. Bu arada bugünkü Toplantının yeni para politikası bileşiminin uygulamaya konduğu Aralık ayından beri ZK’da değişikliğe gidilmeyen ilk toplantı olduğunu not edeyim.

 
Öte yandan PPK’nın, Merkez Bankası’nın (MB) piyasa ile yürüttüğü işlemlerde geçerli olan kısa vadeli faiz oranlarının hiç birinde beklentiler paralelinde değişikliğe gitmediğini görüyorum.  Temel politika faizi olan 1-haftalık repo ihale oranı %6,25’te sabit tutulurken, Banka’nın gecelik vadedeki borç alma ve verme oranlarının sırası ile %1,5 ve %9’da muhafaza edilmiş olması yeni bir politika aracı olarak takdim edilen faiz koridorunun genişliğinin 7,5 puan olarak korunmasına yardımcı olmuş.

 
PPK’nın duyuru metni Banka’nın yıllık TÜFE’nin işlenmemiş gıdadaki baz etkileri nedeni ile Mayıs ayında yılsonu hedefi olan %5,5 üzerine çıkmasını beklediğini gösteriyor. Mayıs için tahmini ettiğim %1’lik aylık enflasyonun yıllık TÜFE’yi %5,68’e getireceği düşünüldüğünde MB’nın beklentime paralel bir saptamada bulunduğunu söyleyebiliriz.  Genel enflasyon görünümü içinse Kurul’un önceki tutumunu koruduğunu ve ithalat fiyatlarındaki birikimli artışın temel enflasyon göstergelerinde artışın sürmesine neden olacağını vurguladığını belirteyim. Ayrıca üyeler yılın geriye kalanında TÜFE’nin dalgalı seyir izlemesinin ardından MB’nın güncellenen %6,9’luk sene sonu tahminine yakın bir gerçekleşme olacağı fikrindeler.
 

Sunulan büyüme görünümünü ele aldığımda ise PPK’nın toplam talep koşullarının fiyatlar üzerinde baskı yaratmadığı tezini savunmaya devam ettiğini fark ediyorum. Bu ifadeyi Kurul’un çıktı açığının kapanmamış olduğuna, dolayısı ile politika faizi artışlarına ihtiyaç duyulmadığına dair yaptığı bir vurgu olarak algılamak mümkün. Detaylara indiğimde ise PPK üyelerinin istihdam koşullarında ve işsizlik oranlarında kriz öncesine dönüldüğünü kabul etmekle beraber, kapasite kullanım oranlarının düşük düzeyini korumasının altını önemle çizdiklerine şahit oluyorum. PPK’nın yaptığı bir diğer ilginç gözlem ise şu ana kadarki veri akışı ile teyit etmekte zorlandığım özel kesim tüketim ve yatırım talebinin daha ılımlı bir seyre yöneldiği.

 
Şu ana kadar alınan tedbirlerin iç talep ve krediler üzerindeki etkilerinin 2Ç2011 itibariyle görülmeye başladığı ise duyurunun en kritik vurgusu. Ancak buna rağmen cari dengedeki iyileşmenin ancak son çeyrekte görülebilecek olması PPK tarafından artan enerji ve diğer emtia fiyatlarına ve dış talep görünümünün daha da zayıflamasına bağlanmış. Küresel ölçekte artan belirsizlikler nedeni ile alınan önlemlerin gecikmeli etkilerinin bir müddet daha takip edileceğine dair ifade ise Euro bölgesi borç krizinin giderek alevlenmesinin PPK’yı döviz cinsi yükümlülükler cephesinde bir ZK artışından alıkoyduğunu gösteriyor.

 
MB’nın bu ayki PPK toplantısında beklemede kalmasının piyasalar açısından mutlak olarak olumlu haber olmayabileceği fikrindeyim. Şu ana kadar ki gelişmelerin MB’nın fiyat istikrarı ve finansal istikrar olarak öne çıkardığı her iki hedefi için tehlikelerin artışta olduğuna işaret ettiği bir dönemde, herhangi bir adım atmayarak bugüne kadar somut sonuç vermemiş olan “sıra dışı” para politikası bileşiminin gecikmeli etkilerini gözleme tercihinin riskli bir strateji olduğu kanısındayım. Bu yolun arzulanan şekilde sonuçlanmamasının Banka’nın kredibilitesine zarar verebileceğini düşünüyorum.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Alman Bankaları Stres Testlerini Geçti

Dei Zeit gazetesinin Alman bankacılık sektörüne yakın bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, elde edilen ilk verilere göre Alman bankaları  Avrupa...

Kapat