Portekiz, 78 Milyar Dolarlık Yardım Paketi İçin Anlaştı

Portekiz, AB ve Uluslararası Para Fonu’yla, önümüzdeki üç yılda toplamda 78 milyar dolarlık yardım paketi alma konusunda anlaştı.

 
Portekiz Başbakanı Jose Socrates, bu anlaşmanın euro bölgesinde yardım alan diğer ülkelerden çok daha rahat şartları olduğunu söyledi.
 

Diğer yandan Socrates, hükümet Mart ayında istifa etse de 5 Haziran’daki seçimlere kadar ülkenin başında olmaya devam edecek.

 
Portekiz’in aldığı kredileri için ne kadar faiz ödeyeceği henüz açıklanmadı ancak Socrates, anlaşmanın bütçe açığını kapatma yolunda hükümete yardımcı olacak türde olduğunu belirtti.

 
Socrates, anlaşmanın Yunanistan ve İrlanda’da olduğu gibi, asgari ücrette kesinti ya da özel ve kamu sektöründe işten çıkarmaları içermediğinin altını çizdi.
 

Portekiz, euro bölgesinde Yunanistan ve İrlanda’nın ardından finansal yardım talep eden üçüncü ülke oldu. Ülkenin borcunun rekor seviyelere yükselmesi, yatırımcıların Portekiz’e olan güvenini azalırken, ülkenin borcunu finanse etmesi için gerekli kaynaklara ulaşmasına engellemesine neden oldu.
 

Socrates, “Uluslararası kuruluşlar, Portekiz’in durumunun diğer ülkelere benzemediğinin farkına vardı. Hükümet, kendi çıkarlarını koruyan, iyi bir anlaşma yaptı” diye konuştu.  (Hürriyet)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İşsizlik Fonuna 34 Bin Kişi Başvurdu

Türkiye İş Kurumu bünyesindeki İşsizlik Fonu’na nisan ayında 34 bin 62 kişi maaş için başvurdu. Geçen ay Fon’dan 172 bin...

Kapat