Portekiz ‘Çöp’e Gitti

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Portekiz’in kredi notunu ‘çöp’ olarak tanımlanan yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürdü.Kurum, ülkenin notunu BBB-‘den, BB+’ya indirirkenPortekiz’in not görünümü ise negatif olarak belirlendi.

 
Portekiz’e diğer derecelendirme kuruluşları tarafından verilen not hala yatırım yapılabilir seviyede bulunuyor. Ülkenin, S&P’deki notu BBB-, Moody’s’te ise Ba2 seviyesinde yer alıyor.

 
Kurumdan yapılan açıklamada, Portekiz’in büyük mali dengesizliklerinin, yüksek borçluluk oranının ve makro ekonomik görünümünün kararlarını etkilediğini belirtti.
  

Fitch’in kararının, sağlıklı bir mali yapıya ulaşmak için çaba sarf eden ülkeye yeni bir darbe indirdiği değerlendirmesi yapılıyor.
  

Portekiz geçtiğimiz aylarda, ekonomisini çöküşten kurtarmak için AB ve IMF’ten 78 milyar euro yardım almıştı. Ülkede hükümet borç yükünden kurtulmak için sert kemer sıkma önlemleri açıklamıştı. Harcamaların kesilip, vergilerin yükseltilmesine çalışanlar büyük protestolarla yanıt vermişti.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Toyota Türkiye, 400 Kişi İstihdam Edecek

Toyota Türkiye, Sakarya’da üretimine başlanacak yeni model için 150   milyon avro ek yatırım planlandığını ve mevcut işgücüne ilave olarak 400...

Kapat