Piyasaların İspanya Üzerine Baskıları Devam Ediyor

Avrupa’da borçlanma krizinde tüm gözlerin çevrildiği ülkelerin başında gelen İspanya, düne nazaran bugünü biraz daha iyi   geçirse de piyasaların baskıları devam etti.
 

İspanya’da, sabah saatlerinde 5 yıllık tahvillerin risk primi 407 puan   ile tarihi bir düzeye çıkarken, daha sonra 378 puana gerilerek biraz olsun   rahatlattı. Madrid borsası IBEX 35 ise günü yüzde 0,85′lik düşüşle kapattı ve   2010 Temmuz ayından bu yana en düşük seviyesine indi. IBEX 35′in herşeye rağmen,   Avrupa’daki borsalar arasında günü en az düşüşle kapatan borsa olduğu görüldü.
 

Bu arada dün gecikmeli olarak başladığı tatilini yarıda keserek Madrid’e dönen İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, gün boyunca toplantılar   yaptı. Başbakanlıktan basına verilen bilgilerde, piyasalardaki değişikliklerle   ilgili olarak Zapatero’nun gün içerisinde AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve   AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Durao Barroso dahil 10 önemli telefon görüşmesi   yaptığı kaydedildi. Zapatero’nun, Yunanistan’a finans yardım planıyla ilgili   anlaşmaların ve Avro bölgesindeki ülkelere desteği öngören Avrupa’daki reform   paketlerinin AB ülkelerinin parlamentoları tarafından bir an önce kabul edilmesi   gerektiğini ve böylece finans piyasalarına güven verileceğini savunduğu ifade   edildi.
 

Zapatero’nun ayrıca, İspanyol ekonomisindeki mevcut durum hakkında   iktidar ve muhalefetteki siyasi partilerin liderlerini de telefonla   bilgilendirdiği belirtildi. İspanya Başbakanı’nın, akşam saatlerinde Başbakanlık   Konutu’nda Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Elena Salgado ve hükümet sözcüsü   ve Bayındırlık Bakanı Jose Blanco ile bir ekonomi zirvesi yapacağı belirtildi. Sosyalist hükümet, 26 Ağustos tarihinde Bakanlar Kurulu’nun toplanacağını   açıklarken, krize karşı yeni önlem paketlerinin alınabileceği bilgisi verildi.
 

Öte yandan 20 Kasım’da yapılacak erken genel seçimlerde başbakanlık için   yarışacak Sosyalist İşçi Partisi’nin adayı Alfredo Perez Rubalcaba ve Halk   Partisi’nin adayı Mariano Rajoy verdikleri demeçlerde, İspanyol ekonomisinin dış   finans yardımı almaya ihtiyacı olmadığının altını çizdiler. Rubalcaba, sosyalist   hükümetin bu zamana kadar belirlediği hedeflerin yerine getirilmesinin yeterli   olacağını savunurken, Rajoy ise ekonomide başka politikalar üretilip, İspanya’nın   içinde ve dışında güven yaratılması gerektiğini vurguladı.
 

İspanyol basını ise son 3 gündür İspanyol ekonomisinin her gün sınava   girdiği yorumlarını yaptı. Gazetelerdeki uzman değerlendirmelerinde, mevcut krizi   çözmenin tek yolunun Avrupa Merkez Bankası’nın müdahalesi olduğu savunuldu.
 

Ayrıca, İspanyol Hazinesi’nin yarın satışa çıkarması öngörülen 3 yıllık   devlet tahvillerinden ve 10 yıllık hisse senetlerinden 2,5 ila 3,5 milyar avro   arasında gelir beklendiği kaydedildi.
 

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
4 Ağustos 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Gecikmeli olarak başladığı tatilini yarıda keserek Madrid'e dönen İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero gün boyunca toplantılar yaptı. Zapatero,...

Kapat