Piyasaların canını sıkan ne?

Uluslararası piyasalar, hangi nedene yönelik endişe ile satıcılı?

ABD ve Avrupa`dan gelenn verilerin büyümede yavaşlamayı işaret etmesi uluslararası piyasaları olumsuz etkiliyor. Asya hisseleri değer kaybetti ve Ocak ayından bu yana ilk kez iki günlük düşüş gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Yen değer kazanırken, Avustralya`da CDS`ler son iki haftanın zirvesine çıktı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 13:20`de yüzde 1.3 aşağıda seyrediyordu. Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 2.3 ve Standard andamp; Poor’s 500 (Sandamp;P 500) endeks vadeli kontratı yüzde 0.3`lük düşüşler yaşadı. Yen dolar karşısında yüzde 0.2 değer kazanırken, Avustralya para birimi 16 önemli para biriminin 15`i karşısında düştü. Bakır yüzde 0.7 geriledi ve düşüşünü üçüncü güne taşıdı.

ABD`de fabrika siparişleri son üç ayda ilk kez düştü ve Euro Bölgesi`nde hizmet sektörü ve imalat sanayi Şubat ayında beklenenden daha fazla daraldı. Çin ise 2012 yılı için büyüme hedefini 2004 yılından bu yana en düşük seviyeye indirdi. Güney Kore hükümeti, yükselen petrol fiyatları ve Avrupa`daki krizden dolayı büyümeyi destekleme yönündeki çabalarını artıracağını duyurdu.

Boston`da Ameriprise Financial Inc. şef piyasa stratejisti David Joy, Şimdiye kadar, çok mesafeyi çok hızlı kat ettik. Bir miktar geri çekilme beklenmeli dedi ve Çin`in büyüme hedefini düşürmesi buna biraz bahane sağladı değerlendirmesinde bulundu.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Euro Bölgesi`nde hizmet ve imalat sektörleri daraldıEuro Bölgesi`nde imalat ve hizmet sektörlerini birlikte içeren bileşik satınalma yöneticileri endeksi (PMI) Ocak ayındaki 50.4 sevieysinden Şubat ayında 49.3 seviyesine indi. Bu veri, 22 Şubat`ta ilk açıklandığındaki seviyesi olan 49.7`nin altında gerçekleşti. Bloomberg News`un anketine göre, bu verinin 49.7 seviyesinde çıkması bekleniyordu. PMI verisinin 50 seviyesinin altında çıkması, sözkonusu sektörde daralma olduğunu işaret ediyor.

ABD`de fabrika siparişleri düştü, hizmet sektörü ise beklenenden iyi çıktı

Aralık ayında revize edilmiş rakamla yüzde 1.4 artan fabrika siparişleri, Ocak ayında yüzde 1 düştü. Bloomberg News`un anketine katılan 61 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 1.5 düşmesi bekleniyordu. Aralık ayı fabrika siparişleri, revize edilmeden önce yüzde 1.1 artış olarak açıklanmıştı. Ekonomistlerin fabrika siparişleri için tahminleri yüzde 3 düşüş ile yüzde 0.5 artış arasında kaldı.

ABD`de ISM imalat sanayi dışı endeksi Şubat ayında beklenenden daha iyi çıktı. ABD`de Institute for Supply Management’ın (ISM) açıkladığı, ekonominin yaklaşık yüzde 90`ını kapsayanandnbsp; imalat sanayi dışı sektörü ölçen endeks, Ocak ayındaki 56.8 seviyesinden Şubat ayında 57.3`e yükseldi.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Turkish Yatırım: Etkilenen Sadece Hisse Senetleri

Şubat ayında %0.56 oranında artış gösteren tüketici fiyatları TÜFE’yi yıllık bazda 10.43’e geriletirken, ÜFE’deki Temmuz’dan bu yana ilk %0.09’luk düşüş...

Kapat