Piyasalarda Son Durum ve Uygulanacak Stratejiler

ABD borsaları ABD’de Cumhuriyetçilerle Demokratların uzlaşmaya varması ve anlaşmanın senatodan geçeceği ihtimaliyle Wall Street hızlı yükselişle açıldı. Ancak ülkede ISM imalat sanayi endeksi verisinin beklenenin altında kalmasıyla piyasanın yönü değişti. Bu yüzden de baştan alıcılı açılan borsalar gelen haberin etkisiyle gerilemeye başladı. Dolar Endeksinin de ciddi bir yükseliş gözlemlendiğini ve bu yüzden de EUR/USD ve GBP/USD paritelerinde ciddi geri çekilmeleri gözlemleyebiliriz. EUR/USD paritesindeki düşüşün diğerlerinden ayıran özellik ise Avrupa Borsalarının da bu durumdan etkilenip Euro’nun değer kaybetmesine neden olmasıdır. Bu yüzden piyasalarda şuanda Dolar’ın değer kazanmasından dolayı sert hareketler gözlemlenmiştir.

Şimdi bu süreçten sonra nasıl bir durum ortaya çıkar?

Bu sorunun cevabı ABD borsalarının kapanışında yapılacak oylama belirleyecektir.

Oylamanın olumlu geçmesi ve ABD borsalarının yükselmesi…

Eğer oylama olumlu sonuçlanır ve uzlaşmada bir sorun çıkmazsa ABD borsalarına olumlu yansıyabilir. Yaklaşık 2 yıldır borsalarla Doların ters korelasyon ilişkisi nedeniyle bu durum Dolar’ın değer kaybına neden olabilir. Eğer borç krizi oylamasında hiçbir prüz çıkmaz ve uzlaşma onaylanırsa EUR/USD ve GBP/USD paritesinde yükselişler gözlemleyebiliriz. Borsaların yükselmesi Doların düşmesine neden olacağından Altın ve Gümüş gibi kıymetli metaller de yükselişlerine devam edebilir…

Oylamanın olumsuz geçmesi ve ABD borsalarının düşmesi…

Bu durumun gerçekleşmesi gün içerisinde borsalarda yaşanan satıcılı durumun devam etmesine neden olabilir. ABD borsalarının düşmesi ile birlikte ters korelasyon içerisine girecek olan Dolar’ın değer kazanması ve bu nedenden dolayı EUR/USD ve GBP/USD paritesinde geri çekilmelerin devamı beklenmektedir. Dolar değer kazanması durumunda da kıymetli metaller olarak bilinen altın ve gümüşte gerilemesine devam edecektir.

ÖZETLERSEK;

Genel olarak baktığımızda çıkacak olan sonuç ;

Dolar için olumlu ise;

EUR/USD, GBP/USD, Altın, Gümüş Düşmeye, Petrol ve USD/JPY’ de Yükselmeye devam edecektir

Dolar için olumsuz ise ;

EUR/USD, GBP/USD, Altın, Gümüş Yükselmeye, Petrol ve USD/JPY’de Düşmeye devam edecektir

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
TMSF, Hazine’ye 10,4 milyar dolar aktardı

TMSF, Hazine'ye toplam 10 milyar 399 milyon dolar aktardı

Kapat