Piyasalara Struss-Kahn Darbesi

Borsaların zaten bu haftaya gevşek bir açılış yapması bekleniyordu.  Cuma akşamı Wall Street’de belirginleşen kötümserliğin ardında yatan iki neden, yani Fed’in yakında sıkı para politikasına geçmesi ve AB’de Yunan kredi paketi pazarlığından sonuç çıkmaması olasılığı yatırımcıları yoruyordu.  Hafta sonunda Strauss-Kahn’ın New York’da tecavüze teşebbüs suçundan gözaltına alınması ile bugün Brüksel’de başlayacak AB zirvesinin üstüne ibr gölge daha düştü.

Tokyo saati ile 11:00’de Asya borsaları Mart’tan bu yana en uzun ve sert gerilemeyi yaşıyor.  MSCI-Asya Pasifik Endeksi %1.1, Nikkei225 %0.63, Hang Seng ise %0.9 aşağıda. Japonya’da Mart makina siparişlerinde beklenmeyen bir artış, yatırıcımları tatmin etmedi. Nisan tüketici güveninde gerilemenin başlaması ve bir kaç ay daha devam etmesi çok olası.

Euro/dolar ise 1.4050 civarında, traderler artık Yunanistan’ı kurtarmanın imkansız olduğunu, AB liderlerinin de iç siyasi tepkiden dolayı kolay kolay yeni bir krediye yanaşmayacağını hesap ederek ortak para birimini terk ediyor.  Buna karşın, güvenli liman ABD tahvillerinde getiri son 5 ayın  dibine geriledi (tahviller değer kazandı), ancak SP500 futures %0.3 aşağıda.  WTI petrol de futures işlemlerinde %1 değer yitirmiş durumda. Altın 1.492 dolarda, henüz panikden prim yapamadı, ama yeniden 1.600 dolara doğru hareketlenmesi gün meselesi.

Carry trade para birimleri olan Güney Kore won’u ve Yeni Zelanda “kiwisi” değer yitiriyor.  Bu gelişme gün içinde Türkiye’ye de sıçrayabilir. Bugün açıklanacak işsizlik ve Nisan merkezi bütçe verilerinin çok önemli olmayacağı görüşü var.  İMKB için yeni bir sıkıntı ise, Cukurova Grubu’nun Turkcell hisselerine ihtiyati haciz konması.  Yabancı ortaklar yeni bir ele geçirme girişimi başlatabilir.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Erdal Sağlam: 2 Mehmetlerin Kavgası Turkcell’e Zarar Verebilir

Maliye’nin çok eski bir vergi dosyasını gündeme getirip, bu dosya üzerinden Turkcell’deki Mehmet Emin Karamehmet’in hisselerine ihtiyati haciz uygulaması piyasalarda...

Kapat