Piyasalar Yılın İkinci Yarısına Moralli Başlıyor

Geçen hafta Türkiye’de ve dünyada piyasalar açısından oldukça olumlu geçti. Yunanistan Parlementosu yeni yardım paketini almak için zor mali kararları onaylayarak iflas riskini şimdilik geçiştirdi. Böylece dünya piyasaları rahatladı. Nitekim Avrupa ve ABD borsaları geçen hafta %4-5 civarında yükselişler gösterdi ve VIX Oynaklık (endişe) endeksi 20’nin altına gerileyerek risk algısında normalleşmeyi teyit etti. Türkiye’de ise 2011’in ilk Çeyrek büyüme rakamı beklentileri aşarak %11 oldu ki bu rakamla Türkiye dünyada 2011’e en hızlı büyüme ile başlayan ülke oldu. Canlı iç talebin sürüklediği bu hızlı büyümenin ikinci çeyrekte de devam ettiğini gösteren dış ticaret açığı ise Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre iki kattan fazla artarak 10 milyar Dolar’ı geçti.  

Geçen hafta içinde 1.65’i geçen Dolar kuru Yunanistan kararı sonrası oluşan olumlu global risk algılaması ile aşağıya dönerek 1.61’e kadar gevşedi. Borsa endeksi haftayı %1.9 yükseliş ile tamamlarken; %9.30’a kadar yükselen tahvil faizleri oldukça inatçı davrandıktan sonra Cuma günü gevşeme eğilimine girdi. Hazine’nin açıkladığı Temmuz-Ağustos-Eylül aylarına ilişkin borçlanma programında, üç ay boyunca iç piyasaya itfa edeceği miktarın ortalama %74’ü kadar geri borçlanıp iç piyasada her ay ortalama 3 milyar TL bırakacak olması ve devlet alacaklarının yeniden yapılandırmasından Haziran sonu itibarı ile 8 milyar TL’ye yakın tahsilat yapılması yaz aylarında faizler açısından olumlu bir etken olacak.

Ata Portföy Yönetimi olarak son piyasa çalkantısının geçici olduğu beklentisiyle fonlardaki yüksek hisse oranını muhafaza etmiştik. Bu nedenle geçen haftaki olumlu piyasa ortamında fonlarımız piyasanın üzerinde primler yaptı. Örneğin Ata A Değişken geçen haftayı %2.76; Ata Karma Fon %2.59; Ata B Tipi Büyüme Amaçlı Fon ise %0.56 primle tamamladı. Bu fonlarımız yılbaşına göre kendi kategorilerinde  sırasıyla 1., 2., ve 1. sırada yer almaktadır.

Bu fonlar dışında yakında nitelikli yatırımcılara sunacağımız yeni fonumuz Ata Serbest Fon da üç ayda başlangıç portföyüyle %10’a yakın bir getiriye yaklaştı. (Aynı sürede %6.4 gerileyen IMKB-100 endeksinin %17 üzerinde bir getiri) Serbest fonlar normal yatırım fonlarından farklı olarak daha fazla risk alabilmektedir ki bu nedenle SPK bu fonların sadece nitelikli yatırımcılara (1 milyon TL üzerinde mali varlığı olan kişi ve kurumlar)  satışına izin vermektedir.

2011’in ikinci yarısına ve üçüncü çeyreğine başlarken Türkiye ve dünya piyasalarında başlayan iyimser ortamın bir süre daha devam etmesini bekliyoruz. Son haftalarda yatırımcılar hem dünyada hem de Türkiye’de riskli varlık pozisyonlarını oldukça azaltmışlardı. Yunanistan riskinin ötelenmesi ve ABD ve Çin’den gelen yavaşlama sinyallerinin sert bir çöküş (“hard landing”) veya ikinci dip olmayıp aksine 2008 krizinden çıkan dünya ekonomisinde normal bir yalpalama dönemi (“soft patch”) olduğunun anlaşılması bu iyimserliğe daha da destek verecektir. Türkiye’de bugün açıklanacak enflasyon rakamlarının muhtemelen eksi gelmesi ile faizler tekrar %9.0’un altına inebilir. Dahası bankaların Haziran sonu bilanço makyajı nedeniyle yükselttikleri mevduat faizlerini bir miktar düşürmelerini bekliyoruz. Döviz kurlarında bir miktar daha gevşeme olsa bile yüksek dış açık nedeniyle bunun sınırlı kalmasını ve sonuçta Dolar kurunun 1.60 civarında, döviz sepetinin ise 1.95 civarında dengelenmesini bekliyoruz (Bu sepet seviyesine karşılık gelen Euro kuru 2.30). Borsada 2. Çeyrek bilançosu beklentisiyle yükseliş hareketinin 65.000 seviyelerine kadar devamı mümkün gözüküyor.

Haftanın Yatırım Sözü:

“Bir hisse ile ilgili yatırım fikri eğer size doğru geliyorsa, analiz edin ve agresif bir şekilde alım yapın” — Julian Robertson, Tiger adlı fonu ile 1980 ve 1990’larda George Soros ile birlikte dünyanın en önde gelen hedge fon yoneticilerindendir.

Mehmet Gerz, Ata Portföy Yönetimi, GMY

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Meclisin 25. Başkanı: Cemil Çiçek

TBMM’de üçüncü turunda 322 oy alan AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek yeni başkan olarak seçildi. Tunca Toskay ise 52...

Kapat