Piyasalar Yeni Yıla Sessiz Giriyor… Ancak Bugüne Dikkat!

İran’ın uluslararası ambargo kararı çıkması durumunda Hürmüz boğazını petrol sevkiyatına kapatacağı açıklamasıyla heyecan yaşayan piyasalar, yine ABD verileriyle rahatladı. Case Shiller konut fiyat endeksi beklentilerin üzerinde düştüyse de Tüketici Güveninin beklentilerin çok üzerinde artması piyasaları memnun etti. Petroldeki gerginlik şu anda piyasaların gündeminde ilk sıralarda değil, ancak göz ucuyla gelişmeler takip ediliyor.
 

Piyasaların asıl odaklandığı konu İtalya’nın bugün ve yarın yapacağı ihaleler. Bugün yapılacak kısa vadeli bono ve iskontolu tahvil satışlarında pek bir sorun beklenmiyor. En kötü ihtimalle zorlansa da İtalya’nın bugünkü ihaleleri geçeceği tahmin ediliyor. Ancak yarın İtalya 2014, 2018, 2021 ve 2022 vadeli tahvil ihaleleriyle yatırımcının karşısına çıkacak. Sözkonusu ihaleler 2012′nin ilk çeyreğinde Euro bölgesinde yapılacak 486 milyar euro tutarında tahvil itfası öncesinde (ki bunun üçe biri İspanya ve İtalya Hazinelerince gerçekleştirilecek) önemli bir prova niteliğinde olacak.
 

İhaleler öncesinde İtalya’nın 10 yıllık tahvil spreadlerinin geçtiğimiz hafta sonuna göre 10 baz puana yakın artış göstererek 507 baz puana ulaştığını gözlemliyoruz. Dün sabah saatlerinde kritik %7.0 seviyesini aşan 10 yıllık tahvil faizinin kapanışta %6.998 olduğunu görüyoruz. ECB’nin geçtiğimiz hafta sonuçlandırdığı 3 yıl vadeli 489.2 milyar euro’luk kredi fonlamasının ardından İtalya’da faiz ve spreadlerin artması hoş bir gelişme değil. Bu noktada, sözkonusu kredi imkanının sermaye yeterlik rasyo hesaplamalarında dikkate alınmayacağını ve bankacılık otoritelerinin öncelikle bölgedeki sermaye açığının kapatılması gerektiği yönünde görüş bildirdiğini hatırlatalım. Tahvil piyasasında gözlenen baskı, Euro-bölgesi bankacılık sistemindeki güven krizinin ECB’nin olağanüstü likidite/kredi operasyonlarına rağmen tavan yaptığını gösteriyor. Nitekim, özel banlaların ECB’de tuttuğu mevduat son verilere göre 400 milyar euro’yu aştı. Böyle bir ortamda piyasalar İtalya’nın özellikle yarın yapacağı ihalelerde önemli bir virajdan geçmeye çalışacak. Viraja yaklaşılırken piyasalar rahatsız.

 
Sertan Kargın

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: Altın ve EUR/USD’da Kritik Seviyeler…

EUR/USD ANALİZ EUR/USD paritesi haftanın başından itibaren belirli seviyeler arasında sıkışık seyrine devam etmekteydi ve dün belirttiğimiz üçgen formasyonu içerisinde...

Kapat