Piyasalar Karma Karışık… Sert Satışlar Devam Ediyor!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin, ABD’nin kredi notunu düşürmesi piyasalarda sert harekete neden oldu. Güne yüzde 2.05′lik düşüşle başlayan daha sonra toparlayan İMKB’de ise yurtdışındaki satışların hızlanmasıyla düşüş sertleşerek yüzde 5′e yaklaştı.
 

Dolar 1.75 TL’nin üzerine çıktı.İMKB Ulusal 100 Endeksi, yurtdışı kaynaklı endişelerle güne yüzde 2.05′lik düşüşle başladı. Avrupa borsalarının yukarı açması sonrasında Endeks, kayıplarını telafi etti ve düşüş yüzde 1′in altına kadar geriledi. Ancak Endeks, Avrupa’daki havanın bozulmasıyla yeniden sertleşen satışlarla ilk seansı yüzde 4.74 kayıpla 53,600 seviyesinden kapattı.
 

Borsa geçen hafta da yüzde 9.8′lik bir değer kaybı yaşamıştı.

 
Borsanın hafta içinde 52,500 puan bölgesine kadar bir satış olabileceğine işaret eden uzmanlar haftanı ilk iki gününde borsada satışlar görülebileceğini belirtiyor.
 

ZAYIF MÜDAHALE PİYASAYI BOZAR
 

Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, Avrupa Merkez Bankası ve diğer merkez bankalarının piyasaya müdahalesinin gücünün çok kritik bir nokta olduğunun altını çizdi. Uskuay, “Eğer müdahale zayıf olursa piyasadaki bozulma artar. Üstelik bu sefer reel ekonomiyi etkilemesi de söz konusu olur. Bu sefer resesyon ihtimali de fiyatlanmaya başlar” dedi.
 

Avrupa Merkez Bankası’nın piyasaya güçlü müdahale ihtimalinin düşük olduğunu savunan Uskuay, borsada yeni bir satış dalgasının gelebileceğini kaydetti. Uskuay, şöyle konuştu:

 
“İMKB için kötümserim. 52 bin 500 önemli destek ama kırılırsa önümüzdeki dönemde 46 bin 500′ler söz konusu olabilir. Yukarıda ise direnç 58 bin bölgesi. Dolar tarafında da bundan sonra kademeli düşüş dönemine giriğimizi düşünüyorum. Tepe noktasına çok yakınız. Faizde de yukarı hareket olmaz. Yüzde 9′u altında kalacağımızı tahmin ediyorum.”
 

AVRUPA TERSE DÖNDÜ
 

Avrupa tarafında ise Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) İtalya ve İspanya tahvillerini alacağı sinyali vermesiyle borsalar yukarı açılarak, satış baskısını azalttı. Ancak, daha sonra gelen satışlarla yüzde 2′e kadar ulaşan kayıplar görülüyor. Özellikle İtalya ve İspanya borsalarında sabah saatlerinde görülen yükselişlerin durması ve negatife dönme eğilimi satışları hızlandıran esas unsur olarak görülüyor.

 
Asya tarafında ise Japonya ve Avustralya’da hisseler yüzde 2 fazla değer kaybederken, Güney Kore’de yüzde 4.1, Hong Kong’da yüzde 3.8, Çin’de ise yüzde 3.4, Tayvan’da da yüzde 3.8′e varan sert düşüşler yaşandı.

 
TL’DE DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

 
Artan tedirginlik TL’nin değer kaybını beraberinde getirdi. Euro/TL yüzde 2′yi aşan yükselişle 2.52′ seviyesine yaklaşırken, dolar/TL de ilk anda yüzde 1.5′e yaklaşan artışla 1.76′ya doğru hareketlendi.
 

Ancak, TL daha sonra Avrupa’daki olumlu açılış sonrası dövize gelen satışla yeniden güçlendi. Saat 10.15 itibariyle 1.7330′a gerileyen dolar/TL daha sonra yeniden 1.75′in üzerine çıktı. Parite şu anda 1.7420 seviyesinde bulunuyor. Dolar cuma gününü 1.7380 TL’den tamamlamıştı.  Euro/TL de 2.50′nin altına sarktıktıktan sonra yeniden bu seviyenin üzerine çıktı.

 
TL’NİN KAYBI SINIRLI OLUR
  

Finansinvest Yatırım Danışmanlığı Birim Yöneticisi Berna Özdemir, yurtdışındaki olumsuz havaya karşın içeride TL’nin dolar karşısındaki kaybının sınırlı olmasını beklediğini söyledi. Merkez Bankası’nın cuma günü başladığı döviz satış ihalalerinde tutarın açık uçlu olmasının piyasa üzerinde etkili olduğunu belirten Özdemir, şöyle devam etti:
 

“Dolar/TL sabah yurtdışı piyasalardaki satışla 1.75 TL’nin üzerinde açıldı ama bu seviyede zorlandı. Merkez’in yeni açacağı satış ihalesi kurun geri gelmesine neden olabilir. Ayrıca euro/dolar’daki yükseliş de dolar üzerinde baskı oluşturabilir. Dolar/TL’de yükselişlerin sınırlı kalacağını düşünüyoruz.”
 

YATIRIMCILARIN KAFASI KARIŞTI
 

Osmanlı Portföy Genel Müdürü Murat Salar ise, yaşananların yatırımcıların kafasındaki belirsizliği artırdığını bunun da sert fiyatlamalara neden olabileceğine dikkat çekti.
 

Salar, “Piyasaların kafaları belli bir süredir karışmıştı. ABD’nin not indirim gündemdeydi ama zamanlama olarak bu kadar çabuk beklemiyordu. ABD, Avrupa ve içerideki bazı belirsizlikler, fiyatlamaları sert şekilde olumlu ya olumsuz etkileyecek bir hava yaratıyor” dedi.

 
Salar hareketin içerideki olası etkileri için ise, “Türkiye’nin şartlarının yurtdışından farklı, borç yükü ya da büyüme tarafında bir sıkıntısı bulunmuyor. Elbette, yurtdışındaki dalgalanmalar Türkiye’yi de etkileyecektir. Ancak Türkiye’deki en büyük sıkıntısı cari açık. Merkez Bankası’nın Perşembe günü politika duruşunda değişikliğe gitmesi bu anlamda belirsizliği artırdı. Orta vadede ise türbülansın geçtiği, risk iştahının arttığı dönemi Türkiye olumlu etkilenecektir” dedi.
 

ALTIN REKOR KIRDI
  

Risk almak istemeyen yatırımcıların ise adresi değişmedi ve güvenli liman altına olan taleple vadeli piyasada altının onsu yüzde 3′ten fazla yükselerek 1,715.85 dolara çıktı ve yeni rekorunu kırdı. Altın şu anda 1,710 dolarda seyrediyor. 

 
Kur tarafında ise ECB’den gelen müdahale kararıyla euro/dolar paritesi 1.4350′li seviyelere tırmandı ancak Avrupa’nın eksiye dönmesi sonrası parite de 1.43′ün altına geldi.
 

PETROL GERİLEDİ
 

Küresel ekonomiye yönelik kaygıların durgunluk korkusunu tetiklemesi petrol fiyatlarında da sert gerileme yaşanmasına neden oldu. ABD ham petrolünün varil fiyatı 84 doların ve  Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı 107 doların altında işlem görüyor. ABD ham petrolünün varil fiyatı eylül ayı teslimi bugün yüzde 4′lük değer kaybıyla 83 dolar sınırına geriledi. Ancak daha sonra 84 doların üzerine çıktı. Petrolün fiyatı geçen haftayı 87 dolardan kapatmıştı. (Hürriyet)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Asya paraları doların zayıflığından yararlandı

ABD'nin kredi notunun düşürülmesiyle küresel kaynakların dolar cinsinden olmayan varlıklara yöneleceğine ilişkin spekülasyon, Asya paralarını destekledi

Kapat