Piyasalar: Haftaya Tedirgin Başlangıç

Asya’da borsalar haftaya tedirgin bir başlangıç yaptı. ABD’den Cuma gelen fevkalade güçlü istihdam verisi ve Japonya’da yatırım malları siparişlerinde beklenmeyen artış seansların ilk saatinde hafif bir alım getirdiyse de, ardından gözler Çin’den gelen son yılların en kötü ihracat verisine döndü. Çin’de dış ticaret açığı son 20 yılın en yüksek düzeyine ulaşırken, daha önce açıklanan Ocak-Şubat sanayi üretimi, perakende satışlar ve kredi hacmi verileri de yavaşlama kaydetmişti.

Yatırımcılar bu hafta petrol ve Çin’de parasal geveme olasılığını fiyatlayacak. Petrol haftaya yatay başladı. Brent 125.5, WTI 107 dolar civarında. Çin’de ise merkez bankasının ne yapacağı merak konusu. Geçmişte, verilerin bu denli kötü gelmesinin ardından yuan dolara karşı değer yitirir, merkez bankası da munzam veya faiz indirimi ile ekonomiye destek verirdi. Ancak, Ulusal Halk Kongresin’den gelen yöneticilerin artık daha düşük bir büyümeye razı olacağı ve enflasyonun bu seviyesinden memnun olmadıkları mesajı kafa karıştırıyor.

Çin’de parasal gevşemenin gecikeceği sinyali ve petrolde yeni tırmanışlar GOP için satış nedeni olabilir. TSI 05:00’de MSCI Asya-Pasifik %0.3 gerilerken, Euro/dolar da 1.31’in altına indi. Nikkei225 güçlü yatırım malları siparişleri verisi ardından %0.3 primli. Henüz teyid edilemeyen hızlı tren kazası haberi ile Şangay düşüyor.

İY

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: Altın’da Düşüşler Alım Fırsatı…

EUR/USD ANALİZ Yunanistan'da tarihin en büyük borç yapılandırmasıyla önemli bir atım atmayı başaran Euro Bölgesi maliye bakanları, Yunanistan'ın son kurtarma...

Kapat