Piyasalar beklemede! Peki ama neden?

Uluslararası piyasalar, yatırımcıların bu haftaki veriler öncesi beklemeye geçmeleri ile haftaya durgun başladı

Uluslararası piyasalar, bu hafta açıklanacak olan önemli ekonomik veriler öncesi yatırımcıların beklemeye geçmesi ile birlikte haftaya durgun başladı. Japon yen, bu yılın en hızlı haftalık yükselişini gösterdikten sonra gerilerken, metaller değer kazandı ve Asya hisse sentleri geri çekildi

Yen dolar karşısında yüzde 0.5 düşerek, Tokyo saati ile 10:46`da 82.72 seviyesine geriledi ve 16 önemli para biriminin tümü karşısında değer kaybetti. bakır, Çin`den gelen talebin yükselmekte olduğu spekülasyonuna bağlı olarak yüzde 0.4 yükseldi. Petrol New York`ta yüzde 0.2 düştü. MSCI Asya Pasiifik Endeksi yüzde 0.2`lik aşağı hareket yaptı.

İtalya Başbakanı Mario Monti, haftasonu yaptığı açıklamada, Euro Bölgesi maliye bakanlarının bölgenin kurtarma fonunu güçlendirme konusunda bir anlaşmaya varmaya hazırlandığı bir ortamda, İspanya`nın Avrupa`nın borç krizini tekrar tetikleyebileceğini söyledi. Bugün açıklanacak olan Almanya iş dünyası güven endeksinin, Bloomberg News`un anketine göre, son yedi ayın zirvesinde kalması ve ABD`de askıda konut satışlarının artış göstermesi bekleniyor.

Güney Kore`de Kospi Endeksi yüzde 0.3 ve Tayvan`da Taiex Endeksi yüzde 0.8 geriledi. Hong Kong`da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.3`lük bir kayıp yaşadı.

Bir kısmı milyarder yatırımcı Warren Buffett’ın şirketi Berkshire Hathaway Inc.`ye ait olan Çinli oto üreticisi BYD Co., beklenenden daha düşük kar açıklamasının ardından yüzde 6.6`lık hızlı bir kayıp yaşadı.

Euro yen karşısında yüzde 0.5 yükselerek 109.78 yen seviyesine çıktı. Avrupalı politika yapıcılar, kurtarma fonlarının artırılmasını ve örneğin, geçici Avrupa Finansal İstikrar Fonu (EFSF) ve 500 milyar euro (664 milyar dolar) büyüklüğündeki Avrupa İstikrar Mekanizması`nın (ESM) nasıl daha güçlü çalışacağını görüşüyorlar.

Bakır yükselişini ikinci güne de taşıdı. Şanghay Vadeli İşlemler Borsası`nın izlediği bakır stokları son dört haftada ilk kez düşüş gösterdi ve 2003 yılından bu yana en yüksek seviyesinden geriledi. Nikel yüzde 1.5 yükselerek ton başına 18,450 dolara çıkarken, kurşun yüzde 0.8 yükselerek ton başına 2,010 dolara ulaştı.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Murat Yülek: Ekonomi Yavaşlarken Bütçe Eğilimleri

Sanayi üretimi Ocak ayında yavaşladı. Bu yılın başlarından itibaren kredi büyümesindeki yavaşlama da iç talepte paralel bir yumuşama görünümünü destekliyor....

Kapat