Piyasa Şimdi Neyi Fiyatlayacak?

Avrupa Merkez Bankası’nın ikinci tur operasyonu ve Fed’den gelen açıklamalar sonrası piyasa neleri fiyatlayacak? Piyasaya sürülen yeni para ne kadar? İşte piyasa oyuncularının yanıtları…

 
Yılbaşından bu yana çok sert yükselişler yaşayan piyasaların merakla beklediği operasyonun ikinci bacağı dün gerçekleşti. Avrupa Merkez Bankası, başvuran 800 bankaya toplamda 529.5 milyar euroluk kaynak sağladı.
 

Piyasalar açısından kritik iki unsuru ihtiyaç duyulacak miktar ve başvuru yapacak banka sayısı oluşturuyordu. Miktar 470 milyar euroluk beklentilerin bir miktar üzerinde gelirken, ilk operasyonun çok üzerinde, 800 banka kredi için başvurdu. Ancak piyasalar, ilk etapta gelen haberi sindirmekte güçlük çekti. Bir kısım piyasa uzmanı kar beklentisi içine girerken, bir kısım ise haberin sindirilmesinin birkaç gün alabileceğini ifade ediyor.

 
PİYASAYA SÜRÜLEN YENİ PARA

  
Avrupa Merkez Bankası’nın verdiği 529.5 milyar euroluk kaynağın yaklaşık olarak 230 milyar euroluk bölümü bankanın çeşitli vadelerdeki repo anlaşmalarının dönüşünden gelmiş durumda. İkinci tur likidite operasyonunda piyasaya sürülen yeni paranın yaklaşık olarak 300 milyar euro olduğu hesap ediliyor. Bu rakam, ilk turda piyasaya sürülen 192 milyar euroluk yeni paranın oldukça üzerinde.
 

Bu noktada ECB’nin teminat koşullarını rahatlatması talebi arttırırken talebin artması da “düşünülenden daha fazla mı bankada sorun var” korkusunu gündeme taşıyor. Konuyla ilgili bir başka yorum ise banka sayısının 800′e çıkmasının daha fazla küçük bankanın operasyona katıldığını göstermesi. Bu durumun bankalardan ekonomilere daha fazla kredi takviyesi gelebileceği şeklinde yorumlanıyor.
 

İki operasyonda aktarılan para miktarı, toplam 1 trilyon euroyu bulmuş durumda. Ancak bankaların gelecek yıla kadar çevirmeleri gereken kaynağın bunun daha da üzerinde olabileceği, hatta 2 trilyon euroya çıkabileceği vurgulanıyor. Bu nedenle bundan sonra 3-4 LTRO operasyonunun daha görülebileceğini savunanlar da var.

 
Peki şimdi ne olacak?

 
Piyasalar cephesinde ECB’nin hamlesi sonrasında ABD’den FED başkanı Ben Bernanke’nin açıklamalar takip edildi. Beklentiler dahilinde ABD için göstergelerin hala zayıf olduğunu söyleyen Bernanke işsizlik oranının düşmesine ve yükselen petrol fiyatlarının enflasyonda geçici bir yükseliş getirebilecek olmasına karşın, parasal teşviklerin sürdürüleceğini söyledi. Gevşek para politikasının devam edeceğini dile getirdi. Bernenke’nin soru cevap kısmında yeni parasal genişlemeden bahsetmemesi de önemli noktalardan biri oldu.
 

Bu iki önemli noktayı atlatan piyasalar için bu gün ve yarın kritik. Yatırımcını gelen haberleri sindirirken ne şekilde yorumlayacağı bu önümüzdeki iki günde netleşecek.
 

YAPISAL SORUNLAR ÇÖZÜLMEZ

 
Konuya dair yorumlarına başvurduğumuz piyasa uzmanları geçici rahatlık yarattığı konusunda hem fikirler. ECB’nin hamlelerinin bankaların reform yapma isteğini öldürmeyeceği görüşü hakim. Ekonomik anlamdaki düzeltme süreci yeni başladığı, likidite ile birlikte bankalar bilançolarını daraltmak zorunda kalmayacağı da gelen yorumlar arasında.

 
PARANIN DAĞILIMINA BAKILMALI”

 
Meksa Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Figen Özavcı ise konuya dair yaptığı değerlendirmede, rakamın beklentilere paralel olduğunu bunun sonra ihalelerin devamının gelip gelmeyeceğinin önemli olduğunu söyledi. Tüm ay boyunca Avrupa’yı ayakta tutan beklentinin geri kalması ile piyasaların ilk etapta dağılıma bakacaklarını dile getiren Özavcı, Aralık’ta yapılan operasyonda paranın mevduatlara gittiğini hatırlattı. Meksa Yatırım Genel Müdür Yardımcısı iki günün önemli olduğunu yatırımcının paranın nereye gittiğine bakarak pozisyon alması gerektiğine vurgu yaptı.
 

GEÇİCİ RAHATLAMA

 

UniCredit Araştırma Direktörü Güldem Atabay konuya dair THE LİRA’ya yaptığı açıklamada; Avrupa’da bono faizlerinin gerilediğini, resesyonda yumuşama gözlendiğini belirtirken refinansman operasyonun geçici bir rahatlama yaratacağını ve yapısal sorunların çözümü olmadığını dile getrdi.  Nisan Mayıs aylarında Fransa ve Yunanistan’da yapılacak olan seçimler öncesinde zaman kazanıldığını belirten Atabay, devamının gelebileceğine değindi.

 
“BALON OLUŞUYOR”

 
Oyak Yatırım ekonomisti Elif Gülay Girgin ise yaptığı değerlendirmede, rakamın beklentiler dahilinde olduğunu bu karşılık başvuran banka sayısının yükseldiğine dikkat çekti. Aralık ayında yapılan operasyona katılanın iki katı bankanın katıldığını belirten Girgin, banka sayısının artmasına rağmen rakamın 500 milyar euro kalmasının dikkat çekici olduğunu dile getirdi. 

 
Bu tür işlemlerin sayısının artması ile etkisinin azaldığına dikkat çeken Girgin, bundan sonraki dönem için para kazanmak isteyen hedge fonların her fırsatı değerlendirmeye devam edeceğini kaydetti. Kısa zamanda yılı kapatmak isteyen fonların her şeyi fiyatlayabileceğine dikkat çeken Oyak Yatırım ekonomisti,  Türkiye piyasaları için bir balon oluştuğunu kaydetti. Yılbaşında beri yüzde 25-30’ya yakın kazanç sağlandığının altını çizen Girgin piyasalarda para çıkışının ne zaman ve ne miktarda olacağını önemli olduğunu söyledi. S&P’nin Euro’nun en kırılgan ülkesi olarak Türkiye’yi göstermesinin göz ardı edilmeyecek bir açıklama olduğunu vurgu yapan Gülay Girgin, dün gelen dış ticaret rakamlarında mevsimsellikten arındırılmış ithalat rakamlarında son ya da yeniden genişleme olduğuna dikkat çekti.
 

KISA VADEDE KAR SATIŞI BEKLENTİSİ

 
Gedik Yatırım Portföy Yöneticisi Birhan Akın, Thelira’ya değerlendirmesinde, miktarın olumlu göründüğünü bildirerek, piyasaların beklentileri satın aldığını kaydetti. Kar satışı beklediklerini ifade eden Akın, ihalenin euro/dolar paritesinde etkisini gösterdiğini ve euronun zayıfladığını belirtti. Akın, parasal genişlemenin devam etmesi nedeniyle kısa vadeli kar satışı, uzun vadede ise alım beklediklerini söyledi.
 

ARBİTRAJ İMKANI

 
HSBC Yatırım Stratejisti Fatih Keresteci, değerlendirmesinde, sonucun piyasa açısından olumlu olduğunu belirtti. İki tane operasyon düzenlendiğini kaydeden Keresteci, toplamda 1 trilyon euro gibi bir miktardan bahsedildiğini bildirdi. Kurumun hesaplarına bakıldığında, toplam Avrupa’daki bankacılık sisteminin bir kaç yıllık finansman ihtiyacını karşıladığı anlamına geldiğini dile getirdi. Keresteci, öte yandan ortada ciddi arbitraj imkanı olduğunu söyledi.

FED’in 2008-2009 yılında yapmış olduğunu AMB’nin yeni yaptığını bildiren Keresteci, Avrupa’daki sorunun en azından zamana yayılması açısından tüm ülkede bir miktar fırsat yaratıldığını belirtti.   (Thelira)

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
HSBC: Soylen(e)meyene Tepki…

Avrupa Merkez Bankasi’nin“uzun vadeli refinanmsan operasyonu”nuna iliskin beklentilerle gune gorecepozitif egilimli baslayan global piyasalar, Fed Baskani Bernanke’nin ABDTemsilciler Meclisi’nde yaptigi...

Kapat