PIIGS Krizi: AB Mehter Takımı Gibi

AB’nin PIIGS adı verilen çok borçlu beş ülkesinin sorunlarını çözmeye ne denli kararlı olduğu bir türlü ölçülemiyor.  Hem Avrupa borsaları hem de dünya ekonomisi için büyük bir başağrısı haline gelen PIIGS sorununda bugün “iyi haber günüydü”. İtalya ve Yunanistan AMB ve AB’yi sevidirecek kararlar açıklarken, Eylül ayında üye devletlerin parlamentolarında büyük bir çekişme yaşanacak. TSI 21:30’da New York’da Euro/dolar yine 1.4089’a kadar çıkarken, Stoxx50 Endeksi de %3.42 prim yaparak son bir haftanın kayıplarının bir kısmını geri aldı.

İtalya, AMB’nin ikinlil piyasada faizleri tehlikeli artışlar gösteren DİBS’leri desteklemekten vazgeçme tehdidi üstüne yeniden istikrar paketinin üstünden geçerek, geliri 300 bin Euro’nun üstünde olan ailelere ek vergi koyma, emeklilik yaşını yükseltme ve KDV’yi artırma kararı aldı.  Tasarı biraz önce Senato’da onaylandı. Alman Anayasa Mahkemesi ise Berlin’in kurtarma planlarına katılmasını Bundestag onayı kaydıyla anayasa uygun buldu.

Yunanistan ise bir yanda vergi toplamayı hızlandırırken, öte yandan ikinci kredi paketinin geri ödemesini de hızlandırabileceğini ifade etti. Ama, Yunan DİBS’in vadesini uzatacak SWAP programına katılım sadece %75, halbuki Atina katılım %90 olmazsa  plandan vazgeçeceğini beyan etmişti.

Ayrıca,  arka planda PIIGS kurtarma operasyonuna tepki sürüyor.  Almanya ve Hollanda’nın Yunanistan’ı nazikçe Euro’dan çıkartmak için lobi yaptıkları söylenirken, Finlandiya’nın asla temanat istemekten vazgeçmeyeceği beyanı da  sorunlara eklendi.  Uzmanlar hala Eylül sonuna kadar ikinci Yunan kredi paketi ve EFSF aldı kurtarma fonunun kaynaklarının artırılmasıyla ilgili önergelerin onaylanacağına inanıyor, nitekim bugün Fransa parlamentosu bu konuda prensip kararı aldı. 

Ama, Eylül ayı boyunca PIIGS sorunu daha piyasalara bir çok korku dolu an yaşatacak.   Kuzey’li seçmen artık daha fazla para ödemek istemezken, Güney’li seçmen de bir yıl içinde bir nesil boyunca hayat standardının geri gelmeyeceğini öğrendi.  Avrupa’da ekonomik olmasa da sosyal bir kriz kaçınılmaz görünüyor.

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Atılım Murat: 1,900 Dolar Gerçeği Yansıtmıyor

Altın ve gümüş tahminlerimdeki başarı oranı yüksek olunca, değerli metaller ile ilgili çok sayıda soru alıyorum. DÜNYA’da yazmaya başladığımdan beri;...

Kapat