PIIGS Cephesi: Atina Bütçe’de Havlu Attı

Yatırımcılar bu hafta PMI ve tarım dışı istihdam gibi önemli verilere odaklanırken, PIIGS’deki gelişmelere prim vermediler.  Ancak, Cuma sabahı Asya’da Euro/dolar’ın 1.4276’ya kadar gerilemesi çok borçlu ülkelerin durumundaki endişe verici gelişmeleri yansıtıyor olabilir.

Çarşamba günü yeni kurulan Yunan parlamentosuna bağlı bütçe denetleme ofisinin ülkenin borcunun “kontrolden çıktığı” görüşünü de içeren raporunun yankıları durulmadan, iki hükümet görevlisi 2011 sonu için %7.5 olarak tespit edilen bütçe açığı/GSYIH hedefinin yakalanamayacağını basına sızdırdı.  Adı belirlenmeyen yetkililere göre, vergi toplanamıyor ve aşırı kemer sıkma de ekonomide büyümeyi öldürüyor. Bu sene bütçe açığı yine GSYIH’nın %8.5’nu geçerken, ekmonomide daralma %5’i bulabilir.

Gelecek hafta toplanacank  AMB-AB-IMF ”troyka’sının” Atina’ya stand-by kredisinin bir sonraki dilimini serbest bırakacağı düşünülüyor, ama AB üyeleri arasında bir türlü hedefleri yakalayamayan ülkeye daha ne kadar  yardım yapılabileceği konusunda tartışma derinleşiyor.  Finlandiya’nın teminat talebi de karara bağlanamazken, Almanya’da Merkel’in kurtarma planlarına verdiği desteğe karşı isyan iktidar partisine yayıldı.

PIIGS cephesinde iyi haberler Portekiz’in çok cesur bir istikrar planı ile 2013 yılında bütçe açığın sıfırklayacağını açıklaması.  İspanya’da da “acil durumlar dışında” denk bütçe öngören bir anayasa maddesi meclisde benimsenebilir.  Ancak, PIIGS’de sorun vaat etne ya da yasa geçirme değil, performans. Seçmenden gelen tepkiler ve istikrar önlemleri karşısında ekonomileirn beklenmedik ölçüde daralması hedeflerin yakalanmasını imkansız kılıyor.  3Ç2011’de GSYIH’ının küçülmesi hayli olası görünen İtalya, şimdiden söz verdiği istikrar paketinden geri adım atarak, reformun ne kadar güç olduğunu gösterdi.  İspanya ise Perşemne 5 yıllık tahvil ihalesinde hedeften 400 milyon Euro daha az satarken yine yüksek faiz (%4.50) ödedi.  İtalyan ve İspanyol 10 yıllık tahvil faizleri yine yükseliyor.

Gelecek hafta veri furyası yatışınca, yatırımcıların bir kez daha gözlerini AB’in borç krizine dikmesi olası. EFSF’nin kaynaklarının artırılması ve Atina’ya ikinci kredi paketi Eylül ayında üye devletlerin meclislerinde tartışmaya açılacak. Bu iki paketten birinin veto edilmesi  halinde, Euro-DİBS’ler ve kur yeniden satışa dönebilir.

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Radikal: Kur Farkı İMKB’de Karları Kötü Vurdu

Global resesyon ve borç krizi endişeleri ile birlikte risk iştahında yaşanan azalmanın etkisiyle döviz kurlarındaki yükselişin şirketlere faturası ağır oldu....

Kapat