Peugeot-Citroen: Türkiye Öncelikli Pazar

 

 

Bir dönem Türkiye yatırımıyla hayli uzun bir süre gündemde kalan Fransız otomotiv üreticisi PSA Peugeot Citroen, durgunluğa karşı geliştirdiği yeni stratejisine Türkiye’yi de ekledi. Bu kapsamda ciddi bir yeniden yapılanmaya girecek PSA Grubu, Türkiye’nin konumunu da “öncelikli ülkeler” arasına alacak.

2012 yılında borç krizi nedeniyle Avrupa otomotiv piyasasında durgunluk bekleyen PSA, bir yandan gelişen  pazarlarda genişlemeyi ve Avrupa pazarına bağımlılığını azaltmayı, diğer yandan da yeni model yelpazesiyle daha üst segmentlere de hitap ederek karlılığı artırmayı hedefliyor. PSA markaları toplam satışlarının yüzde 41’ini, Avrupa dışı pazarlarda gerçekleştiriyor.

2011’de Avrupa otomotiv pazarının durağan bir seyir izleyeceği belirtilirken, yıl sonuna kadar Çin’de pazarın yüzde 7, Latin Amerika’da yüzde 6, Rusya’da yüzde 30 gelişme kaydedeceği tahmin ediliyor. Türkiye’de ise otomotiv pazarı, vergi artışları ve diğer önlemlere rağmen bu yılın ilk 10 ayında yüzde 27 arttı.

 

Yapı değişiyor

 

İşte bu nedenle PSA’nın, 2012’de uygulamayı planladığı adımlar çerçevesinde, öncelikli pazarlara yönelik yeni bir yapılanmayı devreye sokacağı bildiriliyor. Henüz resmen açıklanmasa da, PSA’nın Türkiye’yi halen bağlı olduğu Güney Avrupa bölgesinden çıkartıp 2012’den itibaren gelişme potansiyeli olan “Uluslararası Pazarlar” bölümüne bağlayacağı ifade ediliyor.  Kısa süre önce görevini Marc Bergeretti’ye devreden Peugeot Türkiye’nin eski Genel Müdürü Jean Pierre Vieux, bunun sinyallerini yaklaşık iki ay önce “Türkiye, Peugeot’nun gözünde birinci lige çıktı. Kalmaya devam edecek” sözleriyle vermişti.

 

16 günde iki farklı göreve atandı

2007 yılında Peugeot Türkiye Genel Müdürü olan, ekimde Peugeot Kuzey ve Doğu Avrupa Ticari Direktörlüğü’ne getirilen Jean Pierre Vieux, bu görevde sadece üç hafta kaldı.

Kuzey ve Doğu Avrupa Ticari Direktörlüğü çerçevesinde Türkiye dışında 16 ülkeden sorumlu olacağını açıklayan Vieux, PSA Grubu’ndaki yeni yapılanma çerçevesinde bambaşka bir göreve getirildi. Üstelik bu kez sorumluluk bölgesinde yine Türkiye de var. Resmen açıklanmamakla birlikte “Uluslararası Pazarlar” bölümünde satış sonrasi faaliyetleri sorumluluğunu Vieux üstlenecek.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’a gelen Jean Pierre Vieux, kısa sürede iki farklı görev üstlenmesine değinerek “Daha once bir goreve gittigimi duruyrumşut. Ancak benim de çok gurur duyduğum bu gorev, en kısa süren gorevim oldu. Yeni yapılanmada gorevim degişti. Şunu soyleyebilirim ki, bu yeni gorevle Türkiye’ye veda etmiyorum. Çünkü sorumlu olduğum bolgeler arasında Turkiye de var” ifadesini kullandı. Türkiye ile ilgili düşüncelerini anlatırken sık sık “ülkemiz” ifadesini de kullanan Vieux, “Fransa ve Türkiye’den ülkemiz diye söz ediyorum. Çünkü burası benim ikinci ülkem oldu” dedi.

 

Levent Köprülü, Otokolik

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Gelişen piyasa hisseleri Çin ve Avrupa baskısında

Gelişen piyasa hisse senetleri, Avrupa ve Çin kaynaklı endişelerden olumsuz etkileniyor

Kapat