Petrolde Aylık Eğilim (Cem Şengezer)

Şubat ayındaki bir analize göre “borsanın yükselmesine en uygun petrol fiyat aralığı 40 $- 90 $ ” arası oluyor.  Düzenli takip edenler bilir: endeks üzerine karamsarlığımızı kırmış değiliz. Son yükselişin matematiksel/teknik olarak gerektiğini belirtmiştik: 50 haftalık ortalamadaki hızlı düşüşün önüne geçecek şekilde yükseliş gerekiyordu. Sağlandı ve bitti. Hazır petrol fiyatlarıyla ilişkisi analiz edilmişken, petrolde beklentimizi belirtmekte fayda vardır. Hesapları BRENT petrol üzerinden belirtiyoruz.

İstikrar ve primsiz seyir yükselişin temel karakterini belirlemektedir. Son 6 ayda istikrar var: eğilimde dalgalanma yok denecek kadar az. Prim de var: çok hızlı yükseliş gerçekleşti. Primsiz seyir yokken bundan sonrası için prim beklemek ne kadar gerçekçi olabilir. Hesaplarımıza kolaylık getirmesi açısından referansımıza başvuruyoruz: 50 aylık ortalama 82 $ civarında. Nisan ayında 40 $ üstünü görüyoruz (%50 kadar). Geçmişe dönelim: 2008 temmuz ayında 147 $ görüldüğünde 50 aylık ortalama 68 $ civarında idi (% 100den fazla sapma).  Ardından sert düşüş gelmişti. O dönemden bu yana aylık bazda dalgalanmalar azaldı, yani istikrar arttı.  O halde 50 aylık ortalamanın 2 katını beklemek “adil fiyat” olarak görülebilecektir: 164 $ üstü.

Peki orada durur muyuz ? Hayır, çünkü ortalama yükselmeye devam ediyor, dolayısıyle “adil fiyat” da yükselecektir.  Ortalamayı oluşturan ilk verilerin ortalaması 70 $ civarındadır yani şu andaki ortalamayı (82 $) aşağı çekmektedir. Bu durum  ‘ ucuz algısı’nı destekliyor (uzun vade). Bir başka deyişle: 2011 yükselişi sürecin sonu değil devamı  olarak görünüyor. Haftalık bazda düzeltme düşüşleri olabilecekse de aylık seyir istikrarda  belirleyicidir ve fiyatları yukarı çekecektir. İstikrar geçmişe göre daha fazla olduğu için, ortalamadan sapma da geçmişe göre fazla olacaktır. Beklentimiz 200 $ üstünün görülmesidir.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Arçelik 2011’de %10 büyümesini öngörüyor.

Arçelik 2011’de Türkiye beyaz eşya pazarının %10 büyümesini öngörüyor. Beyaz eşya pazarı 2010 senesinde %8 büyümüştü. HSBC’nin 2011 için büyüme...

Kapat