Petrol Fiyatları Yukarı Yönde Seyrediyor

Vadeli kontratlar euro’nun iki ayın en yüksek seviyesine yükselmesiyle yüzde 1.3 değerlendi. Yunanistan’ın kemer sıkma önlemlerini onaylaması 130 milyar euroluk ikinci kurtarma paketinin yolunu açtı. İran’dan petrol sevkiyatı yapan 100 tankı kontrol eden şirketler ise ülkeden petrol alımlarını durdurabileceklerini söyledi.

 
Londra’daki Jefferies Bache’de üst düzey broker olan Christopher Bellew, “İran petrol fiyatlarını destekliyor. Eğer ülkenin ihracatı kesilirse fiyatlar yükselebilir. Yükselen euro da fiyatlara katkıda bulunuyor” dedi. Bellew’a göre Yunanistan’a verilecek kurtarma paketi ülkede “mucize” bir toparlanma sağlamayacak.

 
Mart teslim ham petrolün varil fiyatı Nymex’te 1.32 dolar arttı ve 99.99 dolardan işlem gördü. Vadeli kontratrlar 10 Şubat’ta yüzde 1.2 gerileyerek 98.67 dolarla 7 Şubatta beri en düşük seviyeye inmişti.

 
Mart teslim Brent tipi petrol ise ICE Futures Europe’ta 1.06 dolar arttı ve 118.37 dolar oldu. Daha aktif işlem gören Nisan kontratı 117.74 dolardan işlem gördü.

 
Avrupa’nın gösterge kontratı New York petrolüne oranla 18.59 dolar prim yaptı. Kontratlar arasındaki fark 14 Ekim’de 27.88 dolarla rekor kırmıştı.   (Bloomber HT)

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Köprü ve Otoyollardan 60 Milyon Lira

Yılın ilk ayında köprü ve otoyollardan 26 milyon 378 bin 150 araç geçti. Köprü ve otoyolları kullanan bu araçlardan, 60...

Kapat