Petrol fiyatları ralliyi durdurur mu?

Artan petrol fiyatlarına ilişkin endişeler birbiri ardına sıralanırken, Morgan Stanley, petrol ve benzin fiyatlarındaki artışın, borsalardaki ralliyi tehdit ettiğini belirtti.

Morgan Stanley, artan petrol ve benzin fiyatlarının, ABD`deki hisse senedi piyasasının direncine mal olabileceğini söyledi. Kuruluşun ABD hisseleri stratejisti Adam Parker liderliğinde hazırlanan raporda, ABD hisse senedi piyasasının, petrol arzı şoku olduğu zamanlarda düştüğünü ve bunun olumsuz etkilerinin anlaşılmasının genellikle aylar aldığını belirtildi.

DÜNYA BORSALARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Raporda, “benzin fiyatlarındaki artışın ABD hisse senedi piyasasını zorlayacağına ve bu artışların, petrol fiyatlarının düşüşünün piyasaya yardımcı olduğundan daha büyük oranda olumsuz etki yaptığına” dikkat çekildi.

Morgan Stanley analistleri enerji, maden ve sanayi sektörlerine dikkatli olma çağrısında bulunarak, İran ile yaşanan gerilimlerden kaynaklanan arz sıkıntılarının, petrol fiyatlarını son 3 ayda yüzde 16 artırdığını hatırlattı.

Raporda, “bu sektörlerde büyük ağırlıklarda yatırım yapılmasına karşı ihtiyatlı olunmasına” dikkat çekildi.

Petrol fiyatlarının yükselişinin, hisse senetlerini olumsuz etkileyeceğini vurgulayan analistler, maalesef aynı durumun tersi bir durum için geçerli olmadığını belirterek, ham petrol fiyatlarındaki 10 dolarlık artışının, benzin fiyatlarnı 45 cent yükselttiğini, ancak 10 dolarlık bir düşüşün, benzini yalnızca 3 cent aşağı çektiğini söyledi.

Raporda ayrıca daha kötüsünün, benzindeki 10 centlik bir şokun, tahmini kazançlardan yüzde 1.2 çaldığı ifade edildi.

THE LİRA

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Dolar 1.80`in üzerinde! Peki neden?

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bültenine göre ABDandnbsp;ekonomisine ilişkin olumlu veriler dolar talebini artırdı.Bültene göre, ABD Merkez Bankası`nın (Fed) ABD ekonomisine ilişkin...

Kapat